BRATISLAVA. Komunistický režim v Severnej Kórei straší svet skúškami svojich zbraní už niekoľko desaťročí. Piatkový test jadrovej hlavice však bol doposiaľ najväčší.
Hrozí svetu nový nukleárny útok, prvý od zhodenia bômb nad japonskými mestami Hirošima a Nagasaki? A aký nebezpečný je vlastne severokórejský režim?
Prinášame otázky a odpovede.

O čo išlo v najnovšom teste?
Severná Kórea odskúšala nukleárnu zbraň. Údajne išlo o jadrovú hlavicu. Ešte začiatkom tohto roka odskúšala aj vodíkovú bombu.
V oboch prípadoch ide o nukleárne zbrane, ktoré môžu napáchať obrovské škody.
Fungujú na princípe jadrovej reakcie, aj keď v podstate „opačne“. Pri jadrovej bombe dochádza k štiepeniu atómov, pri ktorých sa uvoľňuje obrovská energia. Pri vodíkovej bombe je to naopak, atómy sa „zlučujú“, vedci to nazývajú fúzia. Zjednodušene platí, že vodíková bomba je schopná väčšej explózie, jej vývoj je však náročnejší.
Piatkovú explóziu zachytil ako prvý americký úrad USGS, ktorý monitoruje zemetrasenia na celom svete. Otrasy na severe KĽDR mali magnitúdo 5,3, teda asi ako stredne silné zemetrasenie.
Išlo teda o obrovský výbuch, ktorý nie je možné dosiahnuť inak, ako odpálením nukleárnej bomby.
Zatiaľ presne nevieme, aká bola explózia silná. Experti predbežne odhadli, že to bolo asi desať kiloton. To je dvakrát viac, ako v prípade štvrtého testu severokórejskej nukleárnej bomby. Pre porovnanie, výbuch v Hirošime mal silu asi 15 kiloton.

Môže na nás Severná Kórea zaútočiť?
To si dnes nikto nevie predstaviť. Teoreticky to však možné je. Ako?