WASHINGTON, BRATISLAVA. Necelé tri týždne pred americkými prezidentskými voľbami to vyzerá stále jasnejšie. Zo súboja medzi demokratkou Hillary Clintonovou a republikánom Donaldom Trumpom vyjde víťazne bývalá prvá dáma USA, ktorá sa tak po 15 rokoch pravdepodobne vráti do Bieleho domu, tentoraz už do Oválnej pracovne.
Naznačujú to aj najnovšie prieskumy, ktoré Clintonovú dlhodobo favorizujú. Nad svojím kontroverzným rivalom si udržuje relatívne stabilný, aj keď stále len niekoľkopercentný odstup a čo je možno ešte dôležitejšie, prieskumy vyhráva aj v štátoch, kde sa budú celé voľby rozhodovať. Podľa Real Clear Politics v aktuálnych prieskumoch vedie Clintonová v priemere o 6,4 percenta.
Napriek tomu Clintonová víťazstvo zďaleka nemá isté. Percentuálne rozdiely medzi ňou a Trumpom stále nie sú priepastné, Clintonová je stále pomerne nepopulárna a navyše Amerika má stále prvé televízne prezidentské debaty pred sebou.
Pozrite si, čo ešte môže Clintonovej zabrániť vo víťazstve.


1. Nerozhodnuté štáty
Volajú ich swing states či battleground states. Sú to štáty, kde prebieha najostrejšia kampaň. Víťazom amerických volieb sa totiž nestane kandidát, ktorý získal v celých USA najviac hlasov. Naposledy sa o tom v roku 2000 presvedčil demokrat Al Gore, za ktorého síce hlasovalo viac Američanov, jeho republikánsky súper George Bush však získal viac takzvaných voliteľov.
Ich počty sa v jednotlivých štátoch menia – závisia od ľudnatosti. Napríklad najľudnatejšia Kalifornia má 55 voliteľov, maličký Wyoming len troch. Víťazom prezidentských volieb sa stane kandidát, ktorý získa 270 voliteľských hlasov.
Nebojuje sa však vo všetkých štátoch.