ADELAIDE, BRATISLAVA. Pôvodne vznikla ako nápoj pre zdravotnú sestru, ktorá potrebovala vydržať v práci aj počas neočakávaných nočných služieb. Keď ju počas dvoch dní po dúškoch popíjala, vydržala bez spánku tri dni.
Najsilnejšiu kávu na svete teraz predáva kaviareň v austrálskom Adelaide pod značkou Asskicker. Kávový extrakt obsahuje päť gramov kofeínu, teda asi 80-násobok bežného obsahu kofeínu v espresse.
Podľa majiteľa kaviarne ju treba piť postupne v priebehu troch až piatich hodín a poskytne 12 až 18 hodín energie navyše.
„Niektorí ľudia ju milujú a iných to vyvedie z miery, je to však všetko v mene zábavy,“ hovorí majiteľ Steve Benington podľa serveru The Advertiser.
Espresso obsahuje približne 60 mg kofeínu, filtrovaná káva zase môže mať až 150 mg.
Loading
...
Kofeínový ľad
Podľa baristu sa Asskicker skladá zo zmesi štyroch dávok espressa, 120 ml desaťdňovej za studena filtrovanej kávy (cold brew) a ôsmich kociek ľadu, vytvorených tiež zo 48 hodinovej filtrovanej kávy. Len každá kocka ľadu má množstvo kofeínu rovnajúce sa dvom dávkam espressa.
Majiteľ kaviarne teraz musí upozorňovať zákazníkov, že ide o extrémne silnú kávu a je potrebné ju piť postupne. Varovanie pre ľudí s vysokým tlakom má aj na ponuke pred kaviarňou. Odborníci však upozorňujú na to, že aj kofeín je droga a jeho nadmerné užívanie môže spôsobiť aj smrť.
Podľa výskumu amerického Úradu pre potraviny a liečivá z roku 2012 spotrebuje bežný človek denne asi 300 miligramov kofeínu, ktorý sa okrem kávy nachádza aj v čaji či kakau.
V menších dávkach pomáha
Podľa CNN štúdie nedokázali, že by kofeín zvyšoval riziko srdcovo-cievnych chorôb či rakoviny. Nadmerná konzumácia však môže zvýšiť krvný tlak či cholesterol. Američania už zaznamenali niekoľko úmrtí po predávkovaní sa kofeínom.
Podľa Maggie Sweeneyovej z americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorá skúma kofeín, môže človeka zabiť dávka asi desiatich gramov, teda raz toľko ako je obsah Asskickeru. Závisí to však od individuálneho účinku, telo môže aj vďaka genetike na látku zareagovať rôzne.
„Kofeín nie je primárne zlá vec, máme nejaké dôkazy o tom, že je zdravotne prospešný napríklad pri ochrane pred Parkinsonovou chorobou. No pre množstvo ľudí – snažíme sa presne zistiť koľko – má ich závislosť na kofeíne negatívne dopady,“ hovorí Sweeneyová pre CNN.
Asskicker z kaviarne Viscous Coffee stojí podľa veľkosti od desať do 16 austrálskych dolárov (6,8 – 11€).