BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Keď chcel koncom 18. storočia ruský generál Grigorij Alexandrevič Potemkin ohúriť svoju milenku ruskú imperátorku Katarínu II., nechal v krajoch, ktorým vládol, vytvoriť veľkolepé umelé fasády domov a celých ulíc. Odvtedy sa potemkinovou dedinou označuje aj štýl politiky, kedy sa problémy a krízu snažia politici zakrývať podobne veľkolepými, ale falošnými činmi.
Bruselský portál Politico presne takto označil aj blížiace sa maďarské referendum. Už o necelý mesiac, presne 2. októbra,v ňom budú maďarskí voliči rozhodovať, či súhlasia s prijímaním utečencov na základe príkazov Európskej únie. Lepšie povedané, nerozhodnú vlastne o ničom.
„Celé referendum je len kampaňou premiéra Viktora Orbána pred voľbami v roku 2018,“ hovorí pre SME analytik maďarského think-tanku Political Capital Institute Bulcsú Hunyadi.
Politico navyše vo svojej analýze dodáva, že Orbán chce svojim potemkinovskym referendom zakryť rozsiahlu stranícku korupciu a nespokojnosť verejnosti so školským a zdravotníckym systémom.
Výsledok je nepodstatný
Utečenci v Maďarsku takmer nie sú. A tí, ktorí tam zostali, chcú tak či tak odísť ďalej na Západ. Systém utečeneckých kvót, o ktorých bude „rozhodovať“ referendum, takisto ešte v praxi vlastne nefunguje.