SME

Najväčšie dopravné lietadlo sveta Airbus A380 v stredu prvý raz vzlietne

Najväčšie dopravné lietadlo sveta Airbus A380 sa v stredu prvý raz vznesie do vzduchu. Airbus otvorí novú kapitolu v civilnom letectve po 36 rokoch, kedy 9. februára 1969 vzlietlo na diaľkový let prvé veľké dopravné lietadlo Boeing 747.

Toulouse-Blagnac 25. apríla (TASR) - Najväčšie dopravné lietadlo sveta Airbus A380 sa v stredu prvý raz vznesie do vzduchu. Airbus otvorí novú kapitolu v civilnom letectve po 36 rokoch, kedy 9. februára 1969 vzlietlo na diaľkový let prvé veľké dopravné lietadlo Boeing 747.
Let pripravovali stovky inžinierov, technikov, počítačových špecialistov, odborníkov na motory a pilotov. Zloženie posádky Airbusu A380, ktoré uskutoční skúšobný let, je známe už 4 mesiace. Dvaja francúzski skúšobní piloti Claude Lelaie a Jacques Rosay, letoví inžinieri Gérard Debois, Jacky Joye - obaja z Francúzska, ďalej Španiel Fernando Alonso a nemecký špecialista na motory Manfred Birnfeld, ktorý sa zúčastnil na prvých diaľkových letoch modelov A321, A319 a A318 v Hamburgu.
Pri štarte A380 s výrobným číslom MSN001 bude mať celá posádka na sebe padáky. Nejde o žiaden predpis leteckých úradov, ale o preventívnu prax všetkých výrobcov lietadiel. Na to, aby sa padáky dali v núdzovom prípade aj použiť, má lietadlo bočnú šachtu slúžiacu ako núdzový východ. Nehody pri skúšobných diaľkových letoch sú v súčasnosti vďaka počítačovej technike, vzduchovým tunelom a množstvu skúšok skôr nepravdepodobné, no vylúčiť sa úplne nedajú. K ťažkým nehodám dochádzalo pred desaťročiami najmä počas fázy vlastného testovania za letu. Ako príklad sa uvádza havária HFB 320 Hansa Jet, ktorého jeden exemplár sa zrútil 12. mája 1965 neďaleko španielskeho Torrejonu. Ďalším príkladom je pád VFW 614 postaveného pri nemeckých Brémach. Prúdový stroj padol počas 1. skúšobného letu 1. februára 1972 na letisku v Brémach.
Šéf inžinierskeho riaditeľstva nemeckých aerolínií Lufthansa Rolf Stussel k tomu povedal: "Najbezpečnejší je v súčasnosti prvý let. Skutočná práca a problémy prichádzajú až neskôr." Najväčšie problémy spôsobuje pri lete vibrácia častí lietadla v dôsledku aerodynamických porúch alebo cudzích frekvencií. Zlomová trhlina, ktorá tým vznikne, sa stala osudnou napríklad pri spomínanom VFW 614.
Prvý Airbus A380 sa bude podobať lietajúcemu laboratóriu. Na asi 6 000 meracích bodoch sa zozbiera okolo 18 000 parametrov. Pri prvom lete sa do úplne prázdneho lietadla umiestnia nádrže s vodou, aby sa simulovala hmotnosť normálneho linkového lietadla. Po prvom diaľkovom skúšobnom lete budú nasledovať ďalšie. Štyri prototypy musia do oficiálnej úradnej registrácie na začiatku budúceho roka absolvovať 2000 letových hodín.
Informovala o tom agentúra DPA.

TASR

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA 25. apríla (SITA/AFP) - Nový Airbus A380, najväčšie komerčné lietadlo, aké bolo kedy postavené, sa chystá na svoj dlhoočakávaný prvý skúšobný let. Let sa uskutoční vo francúzskom Toulouse v stredu. A380, dvojposchodový obor schopný pojať až 800 cestujúcich, by mali pilotovať dvaja francúzski veteráni, testovací piloti Claude Lelaie a Jacques Rosay. Panenský let najväčšieho dopravného lietadla sveta bude vysielaný naživo a priamo na mieste očakávajú okolo 50 000 ľudí. Nové lietadlo je prvým serióznym konkurentom americkým 747 Jumbo Jetom firmy Boeing. Airbus, ktorý vzlietne v stredu, bude mať motory Rolls-Royce, no zákazníci si môžu vybrať aj motory americkej spoločnosti Engine Alliance. Prvé lietadlo nebude mať vo vnútri sedadlá pre cestujúcich, ale bude napchaté elektrickými prístrojmi, ktoré budú testovať všetky aspekty výkonu lietadla, povedala spoločnosť Airbus. Vďaka intenzívnemu testovaniu je možné, že spoločnosť dostane letový certifikát do jedného roku a prvý komerčný let by sa mal odohrať už na budúci rok.

SITA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 041
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 274
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 008
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 419
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 3 317
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 646
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 032
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 938
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

zľava Miloš Bubela (Nitra) a Mislav Rosandič (Košice)

Košice vykročili za víťazstvom gólom už v tretej minúte.


TASR
Radosť hokejistov Brna

Kometu potiahol štyrmi gólmi fínsky útočník.


a 1 ďalší
Róbert Boženík

Sporným bodom ostáva mena prestupovej čiastky.


Martin Fehérváry

Absolvoval operáciu menisku.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu