Luxemburg 26. apríla (TASR) Európska únia a Turecko dúfajú, že sa im v blízkom čase podarí podpísať dodatkový protokol o rozšírení colnej únie o desať nových členských štátov EÚ.
Záväzok podpísať protokol, ktorý únia stanovila ako podmienku začatia prístupových rokovaní s Ankarou 3. októbra, potvrdil dnes v Luxemburgu šéf tureckej diplomacie Abdullah Gül.
Turecko je pripravené podpísať protokol a dúfam, že procedúra na strane EÚ sa skončí v krátkom čase, aby sme ho mohli podpísať, povedal turecký minister po zasadnutí asociačnej rady EÚ a Turecka.
Veríme, že protokol sa podarí podpísať dostatočne skoro pred otvorením rokovaní, povedal európsky komisár pre rozšírenie Olli Rehn. Informoval, že Európska komisia predloží právne upravený text protokolu, na ktorom sa už predbežne dohodla s Ankarou, členským štátom EÚ do polovice mája.
Keď text schvália členské štáty, bude ho môcť predsedníctvo EÚ predložiť na podpis tureckej vláde. Šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn, ktorého krajina predsedá únii do konca júna, vyjadril dnes nádej, že sa to podarí ešte tento polrok. Podľa hovorkyne EK proces schvaľovania textu členskými štátmi môže trvať niekoľko týždňov.
Ankara podpisom protokolu o rozšírení colnej únie s EÚ na desať nových krajín nepriamo uzná Cyprus, hoci podľa EK nejde o oficiálne uznanie. Bude to uznanie, že EÚ sa skladá z 25 členských štátov, vysvetlil zdroj komisie.
Decembrový summit EÚ stanovil ako podmienku začatia prístupových rozhovorov 3. októbra podpis protokolu a zavedenie šiestich chýbajúcich zákonov do právneho systému Turecka a ich uplatňovanie v praxi.
Časť z nich, ktorá sa týka trestného poriadku a mala vstúpiť do platnosti 1. apríla, turecká vláda odložila na koniec júna. Komisár Rehn vyjadril nádej, že sa tak stalo preto, aby došlo k ich vylepšeniu v oblasti slobody prejavu a slobody médií.
Za ďalšie oblasti, ktoré stále EÚ znepokojujú, označili dnes Rehn a Asselborn náboženskú slobodu, ochranu menšín, práva žien, nediskrimináciu, sociálne a kultúrne práva, vzťah občianskej spoločnosti a armády.
Hoci sme zaznamenali pokrok, je nevyhnutné udržať tempo reforiem a najmä ich implementovať, zdôraznil komisár Rehn.
Rýchlosť prístupových rokovaní EÚ s Tureckom, ak sa začnú 3. októbra, bude podľa ministra Asselborna závisieť najmä na tempe tureckých reforiem. Razantné a dôsledné uplatňovanie reforiem bude určujúce, uzavrel šéf luxemburskej diplomacie.
Rozšírenie colnej únie s EÚ aj na rozdelený Cyprus je v Turecku veľmi citlivou záležitosťou. Mnohí predstavitelia to považujú de facto za uznanie vlády cyperských Grékov. Turecko pritom uznáva len vládu tureckej časti ostrova.
Cyprus je rozdelený od roku 1974, kedy naň vstúpili turecké jednotky v reakcii na vojenský puč cyperských Grékov snažiacich sa o pripojenie ostrova ku Grécku. Ankara má dodnes na Cypre vyše 30.000 vojakov.
Cyprus sa stal 1. mája minulého roku členom Európskej únie, v ktorej celý ostrov zastupuje vláda v Nikózii. Cyperskí Turci žijú v chudobnejšej severnej časti ostrova. Vlani hlasovali za plán OSN na zjednotenie Cyprus, ktorý však grécki Cyperčania odmietli.
(spravodajca TASR Robert Sermek) 20 žab