TOKIO. Japonské firmy budú zvažovať odchod svojich európskych centrál z Británie na kontinentálnu Európu. Stane sa tak, ak kabinet Theresy Mayovej zlyhá v zabezpečení obchodných podmienok platných pred brexitom.
Abeho výstraha
Už pred referendom o brexite varoval japonský premiér Šinzo Abe pred odchodom významných investorov z britských ostrovov, teraz táto vízia naberá reálne kontúry.
Medzi najvýznamnejšie japonské spoločnosti s výrobou v Británii patria banka Nomura, technologický gigant Hitachi a automobilky Nissan, Honda a Toyota. Tie ročne zabezpečujú viac ako 50 % britskej produkcie áut. Celkovo na ostrovoch zamestnávajú japonské firmy 140-tisíc pracovníkov.
"Výrobcovia žiadajú tak beztarifný prístup na jednotný európsky trh, ako aj slobodu pohybu svojich robotníkov," hovorí Abe. "Všetky tieto firmy majú vysoko integrovaný systém zásobovania naprieč Európou. Akékoľvek narušenie pre nich bude ako piesok v motore."
Nóta, ktorú britskej vláde odoslalo japonské ministerstvo zahraničia, nalieha na čo najskoršie vyriešenie otázky. Mayová totiž avizovala, že jej vláda rokovania o odchode z EÚ v roku 2016 neotvorí.

Rozhodujúca G20
O brexite bude Abe s Mayovou diskutovať na pôde summitu G20 v Číne. Tam druhú britskú premiérku čakajú kľúčové rozhovory s viacerými zahraničnými partnermi.
Jej zámerom je lídrom najväčších svetových ekonomík vysvetliť rozhodnutie Británie opustiť Úniu a jeho dôsledky, píše BBC.
Pred stretnutím Mayová oznámila, že chce samit využiť na vyjednanie takých obchodných dohôd, aby bolo možné ich podpísať okamžite po vystúpení z EÚ. Otázne je, akí ústretoví voči nej budú ostatní lídri.
Prezident USA Barack Obama napríklad vyhlásil, že pre neho budú prioritou rozhovory s krajinami ázijsko-tichomorského regiónu a Európskej únie.
