DŽUBA. Južný Sudán v nedeľu pod medzinárodným tlakom napokon súhlasil s tým, aby bolo na jeho území rozmiestnených ďalších 4000 príslušníkov mierových síl. Posilnené jednotky modrých prilieb by mali chrániť civilistov v tejto africkej krajine, ktorá sa zmieta v násilnostiach od roku 2013.
Oznámenie zverejnili po tom, ako sa členovia delegácie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá pricestovala na neobvyklú návštevu Južného Sudánu, stretli s tamojším prezidentom Salvom Kiirom.
Podľa agentúry AP hrozilo Južnému Sudánu v prípade neakceptovania návrhu uvalenie zbrojného embarga. V krajine už pôsobí misia OSN s 12.000 príslušníkmi, jej posilnenie o ďalších 4000 mužov odsúhlasila BR OSN začiatkom augusta.
Juhosudánska vláda sa však tomuto rozhodnutiu najskôr odmietla podvoliť vzhľadom na obavy z ohrozenia nezávislosti krajiny. Zmenu svojho postoja oznámila v dnešnom spoločnom vyhlásení s BR OSN.
Dodatočných 4000 modrých prilieb majú v priebehu najbližších mesiacov rozmiestniť predovšetkým v metropole Džuba. Práve tam vypukli v júli nové boje a násilnosti, ktoré si vyžiadali stovky životov.
Podľa zdrojov z OSN sa vyskytli komplikácie pri zhromažďovaní dostatočného počtu nových príslušníkov mierových síl, ktorých vyslanie prisľúbili štáty regiónu.
Občianska vojna v Južnom Sudáne vypukla v decembri 2013, odkedy vyhnala z domovov 1,6 milióna Juhosudáncov, ktorí sa uchýlili do iných oblastí krajiny. O život prišli desaťtisíce ľudí. Obe znepriatelené strany podpísali pred rokom mierovú dohodu, ktorú sa však nepodarilo uviesť do praxe.