SME

Slováci by bez Únie trpeli ako prví, musíme prinášať viac riešení

Brusel by mal mať s nami viac trpezlivosti, keďže sme tu utečencov nikdy nemali, hovorí o strednej Európe nový šéf výskumu think tanku Globsec Policy Institute JAKUB WISNIEWSKI.

Jakub Wisniewski je bývalý poľský veľvyslanec pri OBSE, pôsobil aj na poľskom ministerstve zahraničných vecí. V Bratislave bude pôsobí ako riaditeľ výskumu v think tanku Globsec Policy Institute. (Zdroj: FOTO SME – JOZEF JAKUBČO)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V strednej Európe sa toho v poslednom čase deje veľa. V Poľsku je ústavná kríza, krajiny kritizujú Brusel, odmietajú utečencov, Maďarsko a Slovensko pre kvóty žalujú Komisiu. Ide stredná Európa tým istým smerom ako zvyšok Únie?

Niektoré trendy sú spoločné, celá Európa má problém. Populistické strany rastú, politici sú pripravení zneužiť obavy obyčajných ľudí. Ešte stále sme sa nespamätali z ekonomickej krízy. Narastá nerovnosť, stredná trieda sa stenčuje, produktivita dostatočne nerastie. Niečo sa deje s globálnym kapitalizmom, a to vyvoláva rôzne politické vlny v európskom spoločenstve. Súčasne má stredná Európa problém s imidžom - naše problémy vyzerajú navonok oveľa väčšie a serióznejšie. Čokoľvek sa tu stane, či tu vznikne populistická strana, alebo niekto utrúsi nejaký hlúpy komentár, posilňuje to o nás určitý stereotyp. Keď sa nevhodne správa opozícia v Holandsku či  v Dánsku, nedostáva takú pozornosť a nie je to vo svetových médiách tak, ako je to v prípade strednej Európy. Množstvo tejto kritiky nášho regiónu je neférovej, najmä keď problémy sú všade.  Takisto máme niečo, čo nás od ostatných odlišuje. Stredná Európa sa stále úplne nespamätala zo socializmu a vidieť to v pracovnej etike, korupcii či v efektivite verejnej správy. Je normálne, že tieto problémy sú tu vypuklejšie ako inde, keďže naše demokratické inštitúcie fungujú len 25 rokov."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Majú krajiny Visegrádu nejaký cieľ v kritike Bruselu? Môže ich napríklad odmietanie niektorých únijných riešení posilniť?

"Je prirodzené, že stredná Európa drží spolu, máme podobnú minulosť, kultúru, naša cesta do NATO a EÚ bola podobná. Nie je nič zlé na tom, že koordinujeme svoje pozície, aby sme spravili Visegrád silnejší. No netreba budovať len negatívne pozície, nemôžeme byť vždy spájaní len so spoločným NIE voči našim západným partnerom. Mali by sme prinášať riešenia, sme súčasťou tohto projektu. V Európe sme toho dosiahli veľa. A teraz, keď je Únia po brexite rozdelená, by mal byť vypočutý aj hlas zo strednej Európy."

Pred pár rokmi bola stredná Európa často vnímaná ako dynamický a silný hráč v Európe, Poľsko hralo napríklad pri ukrajinskej kríze dôležitú úlohu. Nemyslíte si, že zhoršením tohto imidžu môžeme ostať pozadu za ostatnými lídrami v Európe?

Súčasná konfrontácia s Ruskom nie je bojom medzi jednou a druhou spoločnosťou. Je dobré, keď nie sú slovanské národy inštinktívne protiruské a ani by také nemali byť.

"Zdá sa mi, že reputácia sa rýchlo mení a je to lekcia aj pre politikov. Často sa stáva, že politici v našom regióne povedia niečo týkajúce sa vnútornej politiky, no v Európe to vyvolá negatívne reakcie. Pre mňa je dôležité, aby sme posilnili pozíciu strednej Európy. Musíme naše posolstvo tlmočiť aj s tým, že myslíme na očakávania a mentalitu zvyšku kontinentu, že prinášame riešenia a nie sme vždy v zásade proti. Pretože ak by sa stalo, že Európska únia zanikne, naše krajiny budú prvé, ktoré budú trpieť. Predstavte si len Bratislavu, ktorá tvorí spoločné partnerstvo s Viedňou, myslite na to, koľko ľudí každodenne cestuje do Rakúska a Maďarska a späť. Ľudia to často berú ako samozrejmosť. Ak by skončila eurozóna aj Schengen, Slovensko by bolo jeho prvou obeťou. Je dôležité vnímať EÚ ako náš projekt, našu víziu, ambíciu a náš cieľ."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nemyslíte si, že práve stredoeurópski politici svojimi prejavmi podnecujú nárast tohto euroskepticizmu či až nenávisti k Bruselu?

"Opäť - neobviňoval by som len politikov zo strednej Európy. Nie je fér povedať, že tieto útoky proti Bruselu z každého rohu sú len problémom nášho regiónu. Cameronova vláda v Británii to robila niekoľko mesiacov a výsledkom je brexit. Je v móde spraviť si z Bruselu akúsi obetnú kozu.  V Únii je veľa problémov, priveľa byrokracie a najmä v čase krízy mnohé politiky zlyhávajú a pre politikov je jednoduchšie túto zlú náladu v Európe zneužiť. Politici sú zodpovední za to, aby priniesli vyvážený pohľad na to, čo Brusel reprezentuje, a zlepšili to. Zabúdame aj na geopolitickú stabilitu. Integrácia v Európe zastavila mnohé vojny a tento zázrak stále funguje - pozrite sa na Balkán. Ak by sme týmto krajinám odopreli nejakú ambíciu pridať sa v budúcnosti k EÚ, Kosovo alebo Srbsko by si asi nikdy nesadli k jednému stolu. Európska integrácia je spôsob, akým poraziť nacionalistické a šovinistické nálady. A v minulosti to aj pre náš región bola záchrana od našich problémov."

Je nacionalizmus v strednej Európe iný od toho, aký prevláda na Západe?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4A9X na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Slovensko

Súvisiace témy: Poľsko
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

USA uvalili sankcie v čase rozhovorov o jadrovom programe Teheránu.


TASR
Ilustračné foto.

Prokurátora zadržali v októbri.


TASR 2
Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu