VIEDEŇ. Za politickú katastrofu považuje bývalý český minister zahraničia Karel Schwarzenberg nadchádzajúci odchod Británie z Európskej únie.
V rozhovore pre rakúsky denník Die Presse am Sonntag varoval tiež pred Ruskom, ktoré sa podľa neho môže stať európskym hegemónom.
Nechuť Čechov prijať migrantov podľa exministra súvisí tiež s absenciou mora. V rozhovore Schwarzenberg tiež kritizoval rakúsku politiku. Minister zahraničia Sebastian Kern podľa neho prepadá populizmu.

Zhrozený z Európy
Bez Spojeného kráľovstva bude na Európsku úniu "smutný pohľad", uviedol Schwazenberg s tým, že to isté bude platiť aj naopak.
EÚ bude chýbať "anglické myslenie", ktoré podľa neho spočíva okrem iného v "potešení z protikladného názoru".
"Európa, ktorú bude - škaredo povedané - určovať francúzsky centralizmus, ktorý sa bude vykonávať s nemeckou starostlivosťou, ma napĺňa hrôzou," povedal bývalý šéf českej diplomacie.

Nechuť k migrantom
Nechuť veľkej časti obyvateľov Česka prijať migrantov podľa Schwarzenberga súvisí okrem iného s tým, že Česi žijú vo vnútrozemí.
"Portugalsko a Česko majú zhruba rovnaký počet obyvateľov. Ale v čase, keď sa Portugalci plavili až do Perzského zálivu, do Angoly, Mozambiku, Brazílie a Indie, českí kupci sa dostali najďalej do Norimbergu, a keď boli odvážni, tak do Benátok. To zanechalo následky. A komunistická doba nás znovu úplne uzavrela, "uviedol.
Zlaté časy sú podľa Schwarzenberga v Európe dávno preč. Kontinent síce podľa neho nečaká veľká vojna, "k menším konfliktom v rámci jednotlivých štátov ale dochádzať bude".

Nudnejší politici
Súčasní európski politici sú v porovnaní s Winstonom Churchillom, Konradom Adenauerom či Charlesom de Gaullom akosi "nudnejší".
Dôvodom je okrem iného to, že nadaní ľudia v posledných desaťročiach smerovali skôr do biznisu než do politiky, myslí si exminister.
Európskych politikov Schwarzenberg kritizoval tiež kvôli nedostatočnému záujmu o konflikt na Ukrajine.
"Ak sa Rusku podarí nejakým spôsobom si Ukrajinu opäť podrobiť, potom bude jasné, kto sa stane v Európe hegemónom 21. storočia," varoval.

Sklony k populizmu
Kritiku si od neho vyslúžili tiež rakúsky kancelár Christian Kern a jeho minister zahraničia Sebastian Kurz, ktorí nedávno požadovali ukončenie prístupových rokovaní s Tureckom.
Podľa Schwarzenberga ale ani jeden z nich nesmeroval svoje výroky navonok, ale smerom "k domácim voličom".
Rakúski komentátori už skôr v tejto súvislosti upozorňovali, že Kern a Kurz pritvrdili smerom k Turecku kvôli rastúcim preferenciám pravicovo populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).
Šéfovi rakúskej diplomacie jeho bývalý český kolega v tejto súvislosti vyčítal dokonca "sklon k populizmu".