SME

Debaty o migrácii ako príčine terorizmu pomáhajú islamistom, tvrdí Elmar Brok

Turecko sa podľa europoslanca môže stať členom EÚ, ak splní požiadavky na dodržiavanie ľudských práv a právneho štátu.

Nemecký europoslanec trvá na pokračovaní sankcií EÚ voči Rusku.Nemecký europoslanec trvá na pokračovaní sankcií EÚ voči Rusku. (Zdroj: TASR/Vladimír Benko)

BRATISLAVA. Utečenci sú najmä obete terorizmu, ktoré pred ním utekajú a pokiaľ nezastavíme debaty, že migrácia je príčinou terorizmu, Islamský štát (IS) vyhrá a my padneme do ich pasce.

Vyhlásil to v sobotu nemecký europoslanec a predseda zahraničného výboru Európskeho parlamentu Elmar Brok počas Medziparlamentnej konferencie o Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike a Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike, ktorá sa koná na Bratislavskom hrade.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Mladí ľudia chcú koleso dejín vrátiť späť, vyhlásil Šebej na hrade Čítajte 

Špinavá práca populistov

"Populistické strany v Európe robia špinavú prácu pre IS, lebo šíria ich nápady. Islamský štát vedie klasickú pozemnú vojnu v Iraku a v Sýrii, pácha teroristické útoky. Títo teroristi sú ľudia, ktorí sa narodili v Európe a majú tunajšie občianstvo. Chcú zasiať nenávisť medzi moslimami a nemoslimským obyvateľstvom," povedal Brok.

SkryťVypnúť reklamu

On sám je presvedčený, že spoločná európska pozícia je nevyhnutná práve v oblasti migrácie.

"Nikto v Európe nechce viac imigrácie. Ale tí, ktorí prijímajú azylantov, sú v neférovej pozícii. Preto je potrebné mať mechanizmus zdieľania tejto záťaže. Toto je moja pozícia: krajiny by medzi sebou mali zdieľať túto záťaž," odporučil nemecký politik.

Brok zároveň tvrdí, že treba pracovať na odstránení príčin migrácie v Sýrii a v Iraku, odkiaľ pochádzajú milióny utečencov.

"Ploty jednoducho nepomôžu. Musíme prijať spoločné kroky aj s OSN, inak bude v Európe viac a viac utečencov. Často sa diskutuje iba preto, aby sme dávali živnú pôdu populistom, ale nie aby sme hľadali riešenia," myslí si.

Prečítajte si tiež: Únia v Bratislave podporila Turecko, vstupné rokovania nepreruší Čítajte 

Európske manželstvo

Podľa Broka je EÚ ako manželstvo, v ktorom sa musí pracovať na tom, aby sa zlepšovalo a držalo pokope. "EÚ iba ako celok má silu predchádzať krízam a vyrovnávať sa s vecami, ako je terorizmus," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Brok zdôraznil, že EÚ je najväčším prispievateľom na humanitárnu a rozvojovú pomoc na svete. "To je to, čo dosahujeme spoločne každý jeden deň. Bolo by naivné myslieť si, že jednotlivé štáty by osamote dokázali čeliť výzvam. Aj keď sa nezhodneme vždy na tom, ako výzvy riešiť a spoločné riešenie bude vyžadovať veľkú mieru štátnickosti, nemožno zdieľať len pozitívne, ale aj negatívne stránky. Mnohí robia provokatívne vyhlásenia namiesto toho, aby pracovali pre spoločnú vec. Už Helmut Kohl hovoril, že nezneužívajte spoločnú európsku politiku na to, aby ste vyhrávali domáce voľby," podotkol Brok.

Nemecký europoslanec tiež trvá na pokračovaní sankcií EÚ voči Rusku. "Kým Rusko bude porušovať medzinárodné právo a princípy a ohrozovať územnú integritu krajín, nemôžme pristupovať k nemu inak ako teraz. Nie je dôvod akceptovať násilie. Mali by sme pokračovať v sankciách voči Rusku, kým sa nebudú plniť dohody z Minska," odporučil.

SkryťVypnúť reklamu

Na margo Turecka Brok poznamenal, že sa môže stať členským štátom EÚ len vtedy, ak splní požiadavky únie na dodržiavanie ľudských práv a právneho štátu.

"Ale možno s nimi spolupracovať pri riešení situácie v Sýrii a Líbyi. Ja som veľmi šťastný, že puč v Turecku zlyhal. Lebo musíme rokovať s riadne zvolenou vládou, a nie s ľuďmi, ktorí prišli k moci cez puč," dodal.

Utečenecká kríza vo svete

Alexander Dobrindt.

Šéf rezortu vnútra tvrdí, že prísnejšie opatrenia na hraniciach sú potrebné.


TASR
Nemecký kancelár Friedrich Merz.

Kritici tvrdia, že obvinenie z antisemitizmu je nespravodlivo namierené proti moslimom a migrantom.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 128
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 622
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 557
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 581
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 963
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 775
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 697
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 547
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V roku 2021 skupina poslancov označila chov domácich zvierat za deštruktívny spoločenský problém.


TASR
Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Kontaminované boli tri jednokilogramové balenia Haribo Happy Cola F!ZZ.


TASR

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 11

Sportnet

Zľava Dávid Hancko (Slovensko) a Dimitris Giannoulis (Grécko) počas prípravného zápasu.

K téme hry na troch obrancov sa vyjadril aj Patrik Hrošovský.


TASR
Futbalový agent Martin Petráš.

BRATISLAVA.


TASR
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu