BRATISLAVA. Únia naďalej podporuje tureckého prezidenta Erdogana, tureckú vládu aj inštitúcie a žiadne z podpísaných dohôd neplánuje zrušiť. Na sobotnom stretnutí ministrov zahraničia EÚ v Bratislave to povedala šéfka európskej diplomacie Frederica Mogheriniová.
"Bola to prvá príležitosť pre všetkých vyjadriť solidaritu a rešpekt tureckým úradom a tureckému ľudu, ktorí sa zomkli. Podporujeme legitímne a demokraticky zvolené inštitúcie a chápeme, že toto môže byť okamih zvratu pre Turecko aj pre vzájomné vzťahy s EÚ," povedala Mogheriniová v narážke na nevydarený puč, ktorý sa odohral v júli.
Ministri zahraničia sa na neformálnom stretnutí zvanom Gymnich rozprávali s tureckým ministrom pre EÚ Ömer Çelikom. Ten Úniu skritizoval za nedostatok podpory po neúspešnom puči. Napriek vzájomnej kritike to však po bratislavskom stretnutí nevyzerá, že by obe strany zrušili vzájomné dohody.

Ohrozenie pre EÚ
Lídri Únie boli po neúspešnom puči skôr ticho a najmä po zásahoch proti odporcom prezidenta Erdogana niektorí z nich Turecko kritizovali. Hovorilo sa o prerušení vstupných rokovaní do EÚ, spomalení liberalizácie víz aj o zrušení vzájomnej dohody o utečencoch.
Šéfovia diplomacií v Bratislave však tvrdia, že ak Turecko bude dodržiavať stanovené podmienky, proces sa nezastaví.
"Všetky dohody, ktoré sme uzavreli, budú pokračovať a budú dodržiavané, vrátane liberalizácie vízového styku, dohôd o energetike či migrácii," povedala Mogheriniová na tlačovej konferencii.
Upozornila však Turecko, že Únia bude tlačiť na slobodu médií, spravodlivé procesy aj na zrušenie protiteroristického zákona, ktorý povoľuje zatýkanie aktivistov či obmedzovanie slobody médií.
Celik v Bratislave novinárom povedal, že v "súčasnej situácii nie je racionálne, aby Turecko protiteroristický zákon zmenilo".
Víza môžu zrušiť
Turecko ostro kritizoval najmä rakúsky minister zahraničia Sebastian Kurz. Ten v piatok zopakoval, že Únia môže s Tureckom spolupracovať pri bezpečnosti, ale nevidí ho ako člena Európskej únie.
"Vyjadrenia o zastavení prístupových rokovaní s Tureckom sú pre budúcnosť EÚ ohrozením," reagoval Celik.
Mogheriniová na otázku, či tento rok zrušia vízovú povinnosť pre tureckých občanov odpovedala vyhýbavo. Podľa nej musí Turecko splniť stanovené dohody.
Práve zrušenie víz Turecko často využíva vo svoj prospech - ak víza Únia nezruší, Turecko môže odstúpiť do dohody, ktorá drží väčšinu utečencov na ich území. Únia teraz chce spoluprácu s Turkami ešte rozšíriť - a dosiahnuť napríklad aj dialóg s Kurdmi, ktorých vláda často prenasleduje.

Sankcie pokračujú
Ministri v sobotu hovorili aj o tom, ktoré krajiny by sa mohli v budúcnosti stať členmi EÚ. Podľa Mogheriniovej dosiahla Únia veľa najmä na Západnom Balkáne.
Dôležitou otázkou bola aj situácia na východnej Ukrajine. Podľa politikov sa prímerie dodržiava čiastočne a Únia by mala viac pomáhať ľuďom v bojových zónach na Donbase.
Slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák už v piatok naznačil, že Únia neplánuje zrušiť sankcie proti Rusku. Dôležitejšie je však podľa neho samotné vyriešenie konfliktu.
Stretnutie šéfov diplomacií je prípravou na summit EÚ, ktorý sa v Bratislave bude konať o dva týždne. Na ňom sa majú rozoberať dôležité otázky o budúcnosti Únie, postavení Británie aj bezpečnosti.
Mogheriniová označila už teraz slovenské predsedníctvo za veľký úspech. Šéfka európskej diplomacie si nepamätá, že by niekedy mali tak intenzívnu debatu ako v Bratislave a označila to za historický, no aj komplikovaný moment.
Politici rokovanie v Bratislave skončia v sobotu poobede po stretnutí s partnermi z krajín Východného partnerstva.