TAŠKENT, SAMARKAND. Tisíce Uzbekov sa v sobotu za úsvitu zoradili pozdĺž hlavnej dopravnej tepny v Taškente, ktorou na letisku prechádzala pohrebná kolóna s telom zosnulého prezidenta Islama Karimova.
Karimova, ktorý po mozgovej mŕtvici zomrel v piatok vo veku 78 rokov, pochovali vo svojom rodnom meste Samarkande, približne 300 kilometrov na juhozápad od hlavného mesta.
Prezident vládol stredoázijskej krajine od roku 1989 a skoro polovica z 32 miliónov obyvateľov sa narodila za jeho vlády. Mnoho trúchliacich podľa agentúry Reuters vyprevádzalo prvého prezidenta na poslednej ceste kvetinami, prevažne červenými ružami.
"Stále tomu nemôžem uveriť. Neviem, čo s nami bude. Cítim sa stratený," povedal agentúre Reuters jeden z obyvateľov hlavného mesta, zatiaľ čo konvoj čiernych mercedesov odvážal telo zosnulého prezidenta na letisko.
Odchod vodcu, ktorý si nevybral žiadneho nasledovníka, sprevádza neistota. "Po smrti Islama Karimova môže v Uzbekistane začať dosť nebezpečné obdobie nepredvídateľnosti a neistoty," varoval predseda zahraničného výboru ruskej snemovne Alexej Puškov.
Organizáciou pohrebu bol poverený premiér Šavkat Mirzijajev, čo svetové médiá považujú za silný signál, že by sa mohol stať budúcou hlavou štátu.

Pohrebu podľa moslimských zvykov predchádzala smútočná modlitba. Na námestie Registan v historickej časti mesta sa prišli s Karimovom rozlúčiť tisíce ľudí, iba mužov. "Islam Karimov slúžil ľudu," zdôraznil duchovný.
"Náš uzbecký ľud utrpel nenahraditeľnú stratu. Smrť z nášho stredu vytrhla zakladateľa štátu Uzbekistan, veľkého a drahého syna nášho ľudu," povedal Mirzijojev v smútočnom prejave.
Uzbecká vláda v oficiálnom vyhlásení ocenila zosnulého autoritárskeho vládcu ako vynikajúceho štátnika, ktorý dosiahol doma aj v cudzine uznanie svojou hlboko premyslenou stratégiou budovania demokratického štátu s občianskou spoločnosťou a trhovou ekonomikou.
Medzi smútočnými hosťami nechýbal ruský premiér Dmitrij Medvedev, tadžický prezident Emomali Rachmon či jeho turkménsky náprotivok Gurbanguli Berdymuhamedov.
V Uzbekistane bol vyhlásený trojdňový štátny smútok.
Karimov vládol v Uzbekistane, ktorý je veľkým vývozcom bavlny a krajinou bohatou takisto na zlato a zemný plyn, autoritárskym štýlom od roku 1989 - najprv ako vodca tamojšej komunistickej strany a po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 ako prezident. Tvrdo potláčal každú opozíciu a verejne nepodporoval žiadneho nástupcu.