KUANG-ČOU. Čínsky parlament v sobotu schválil medzinárodnú dohodu o boji proti klimatickým zmenám, ktorú sa podarilo uzavrieť vlani v decembri počas konferencie v Paríži. Informovala o tom agentúra DPA.
Stály výbor Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov schválil prelomovú klimatickú dohodu pred stretnutím čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga s jeho americkým náprotivkom Barackom Obamom.

Loading
...
Rozhodujúci okamih
"Toto nie je boj, ktorý by osamotená krajina, nehľadiac na jej moc, mohla zvládnuť sama," povedal americký prezident Barack Obama. "Jedného dňa to môžeme považovať za okamih, keď sme sa konečne rozhodli zachrániť našu planétu," dodal.
"Naša odpoveď na klimatické zmeny mieri na budúcnosť národa i celého ľudstva," vyhlásil Obamov čínsky náprotivok Si Ťin-pching.
Obaja lídri sa stretli na dvojstranných rokovaniach pred summitom G20, ktorý sa začína v nedeľu vo východočínskom meste Chang-čou a odovzdali generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi dokumenty o formálnom pristúpení k dohode.
Ratifikácia štátov
Dlhodobým cieľom parížskej klimatickej dohody, ktorá má nahradiť tzv. Kjótsky protokol, je udržanie rastu globálnej teploty pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnou érou s tým, že sa krajiny budú usilovať o obmedzenie na 1,5 stupňa Celzia.
Prelom má priniesť dôrazné znižovanie emisií skleníkových plynov na úrovni jednotlivých štátov a postupný prechod na nové modernejšie technológie. Dohoda je výsledkom parížskej Konferencie OSN o klimatických zmenách (COP21), na ktorej ju odsúhlasilo takmer 200 krajín sveta.
Dohoda nadobudne účinnosť, ak ju ešte jednotlivé štáty ratifikujú aj na národnej úrovni. Pan Ki-mun ohlásil, že v New Yorku za účasti svetových predstaviteľov usporiada slávnostný ratifikačný ceremoniál.
Dohodu musí ratifikovať najmenej 55 krajín, na ktoré pripadá najmenej 55 percent globálnych emisií skleníkových plynov. Až 40-percentný podiel na svetových emisiách majú USA a Čína.