ZVOLEN. Ostrihal si dlhé vlasy, aby na neho ľudia menej pozerali, slovenčina mu robí problémy, nevie si nájsť prácu a má len malú šancu, že sa stretne so svojou rodinou či založí si vlastnú. Hussein Almerfedi je bývalý väzeň z americkej väznice v Guantáname na Kube, ktorého nikdy neobvinili, a dnes žije vo Zvolene, podobne ako ďalší štyria bývalí väzni.
Reportérka Alex Potterová pre americký magazín Newsweek píše o problémoch, ktorí bývalí väzni v nových krajinách zažívajú. Almerfedi strávil v Guantáname, ktoré je známe aj brutálnym zaobchádzaním s väzňami, vyše desať rokov.
Už v roku 2008 podľa Newsweeku súd rozhodol, že muža pochádzajúceho z Jemenu môžu prepustiť. Na Slovensko sa však v rámci vzájomnej dohody s USA dostal až v roku 2014.

Bez rizika
Ministerstvo vnútra v roku 2014, keď Almerfedi prišiel na Slovensko, deklarovalo, že spolu s ďalším mužom „ide o osoby, ktoré nikdy neboli podozrivé a ani obvinené z trestného činu terorizmu a pre Slovensko nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko“.
Muža podľa databázy Guantánamo Docket na stránkach New York Times podozrievali z toho, že bol členom teroristickej organizácie al-Káida.
Almerfediho nikdy z trestného činu neobvinili. Dnes žije na Slovensku a šanca, že sa vráti do Jemenu je minimálna.
„Mám takmer 40. Predstavoval som si, že budem mať raz rodinu a deti. Ale som tu, stále sám,“ hovorí pre Newsweek. Podľa reportáže pozná mimo ostatných väzňov len jedného moslima a občas chodí na piatkové modlitby do kaviarne do Martina, keďže na Slovensku nie je mešita. „Ľudia sú tu milí. Problém je len s vládou,“ hovorí. Magazín spomína najmä výroky premiéra Fica o tom, že islam nemá na Slovensku miesto.
Muža finančne podporuje medzinárodná organizácia, ktorá mu pomáha aj s výučbou jazyka. Teraz čaká, či slovenské úrady schvália víza, aby ho mohla navštíviť rodina z Jemenu.
Policajný zásah na videu
Slovensko prijalo celkovo osem väzňov z amerického záchytného centra. Traja z nich prišli do krajiny v roku 2010, traja v roku 2013 a dvoch presunuli na Slovensko o rok neskôr.
Prvú trojicu hneď po prevoze zatvorili v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove, kde ich zadržiavali niekoľko mesiacov, kým vybavili ich žiadosť o azyl. Väzni preto držali aj protestnú hladovku. Dvaja bývalí väzni už na území Slovenska nie sú.
Minulý rok sa do arabských médií dostali zábery zásahu, pri ktorom slovenská polícia zadržala jedného z bývalých väzňov z Tuniska. Podľa Tunisana bol zásah neoprávnený a neprimeraný. Polícia odmietla obvinenia z toho, že by muža mučila.
