VATIKÁN, BRATISLAVA. Jednoduchá útla žena s obrovskou vnútornou silou, ktorá sa po väčšinu života starala o tých najchudobnejších, chorých a opustených. Ale aj svetová celebrita, s ktorou sa s obľubou fotili najmocnejší muži planéty.
Matka Tereza sa stala ikonou už počas svojho života.
Do histórie katolíckej cirkvi sa však nezmazateľne zapíše až v nedeľu, keď ju pápež František definitívne vyhlási za svätú. Na pomery cirkvi expresne rýchlo, len 19 rokov po tom, ako v roku 1997 skonala vo veku 87 rokov.
Postava Matky Terezy však dnes viacerých rozdeľuje. Vyčítajú jej ultrakonzervatívne názory, či dokonca to, že sa vyžívala v utrpení ľudí, o ktorých sa starala. „Nebola priateľkou chudobných, ale propagátorkou chudoby,“ tvrdí jeden z jej najznámejších kritikov Hemley Gonzalez, ktorý v minulosti pracoval aj v jednom z jej indických sirotincov.
Kto bola v skutočnosti táto žena, ktorá stále vzbudzuje toľké sympatie, ale aj vášne?
František z Assisi v sukni
Keď v roku 1929 do Indie prvýkrát prišla 19-ročná Anjezë Gonxha Bojaxhiu, bola to obyčajná albánska mníška pochádzajúca zo Skopje, ktoré je dnes hlavným mestom Macedónska a v tom čase patrilo pod Osmanskú ríšu. Nikto vtedy nemohol tušiť, že o polstoročie neskôr dostane Nobelovu cenu za mier.
Anjezë v tom čase prijala cirkevné meno Matka Tereza. Podľa Terézie z Lisieux, patrónky misionárok, často prirovnávanej k Františkovi z Assisi. Osud Matky Terezy akoby bol spečatený už krátko po tom, ako dosiahla vek dospelosti. Svoj život sa rozhodla zasvätiť chudobným, opusteným a chorým.
Skončila v indickej Kalkate, nie príliš vábnom mieste, kde na ulici od hladu a často vyliečiteľných chorôb zomierali tisícky ľudí. Nezmenilo sa to ani po príchode Matky Terezy. Historici sa však dodnes sporia, koľkí z nich by bez jej pomoci zomreli oveľa skôr a dopadli oveľa horšie.

Bola to mníška, nie sociálna pracovníčka
Jedným z nich by bol pravdepodobne aj Gautam Lewis. Indický chlapček bol v roku 1977 jednou zo stoviek sirôt, ktoré skončili v jednom zo zariadení, ktoré po celej Indii už vtedy prevádzkovala Kongregácia misionárok lásky na čele s Matkou Terezou.