BRUSEL, BRATISLAVA. Pár týždňov pred hlasovaním o brexite písali britské denníky o tajnom pláne, ktorý chystá Brusel – spoločnú európsku armádu. Líder liberálov Nick Clegg to označil za nebezpečnú fantáziu, euroskeptická strana UKIP zase hovorila o typickom bruselskom vytváraní inštitúcií za zatvorenými dverami.
Británia sa obávala, že jej vojaci by tak mali namiesto britskej vlajky bojovať pod vlajkou s dvanástimi hviezdami. Žiadny tajný plán však neexistoval, no o spoločnej armáde sa teraz hovorí viac aj vďaka českému či maďarskému premiérovi. Má šancu podobný projekt v Európe po brexite uspieť a je vôbec potrebný?

Orbánov nápad
Keď sa lídri krajín V4 minulý týždeň stretli s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, český premiér Bohuslav Sobotka medzi iným spomenul aj to, že na summite v Bratislave by sa mali krajiny venovať aj téme spoločnej obrany.
„Mali by sme začať s budovaním spoločnej európskej armády,“ podporil ho aj maďarský premiér Viktor Orbán. Podobný nápad nie je novinkou – európski politici ho spomínajú už vyše desať rokov.
Spoločná európska armáda mala presvedčiť Rusko o tom, že Únia si bude brániť svoje hodnoty, tvrdil minulý rok aj šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Za silnejšiu spoločnú obranu lobovali po teroristických útokoch aj Francúzi. Politická vôľa je však stále dosť malá a len málokto si vie predstaviť, ako by spoločná armáda mala fungovať.

Nefunkčná utópia
Analytik think tanku Carnegie Europe Jan Techau minulý rok označil myšlienku európskej armády za jednu z integračných utópií. Len šestica z krajín EÚ nepatrí do NATO a mnohí vidia v únijných vojakoch duplikáciu toho, čo sľubuje v zmluvách Aliancia.