RÍM, BRATISLAVA. V maličkej talianskej dedinke Saletta žilo pred minulotýždňovým zemetrasením len dvadsať stálych obyvateľov. Stredajšie zemetrasenie tu však zabilo 22 ľudí – aj s turistami – a dedinka takmer zmizla z mapy.
Podobná situácia bola aj v meste Amatrice a okolitých obciach v apeninských horách. Otrasy si doteraz vyžiadali najmenej 291 obetí, s 35 z nich sa cez víkend rozlúčili v meste Ascoli Piceno. Prišli rodiny obetí aj taliansky premiér Matteo Renzi.
Pár dní predtým, ako objímal pozostalých, hovoril o obnovení zničených talianskych mestečiek, o prevencii aj o miliónoch eur, ktoré do regiónu pôjdu. Pre jeho klesajúcu popularitu je totiž podľa analytikov kľúčové, ako sa k ďalšej kríze v Taliansku postaví.

Ako kempovanie
Keď v roku 2009 zničilo zemetrasenie mesto L’Aquila, vzdialené len päťdesiat kilometrov od Amatrice, vtedajší premiér Silvio Berlusconi tiež sľuboval rýchlu obnovu. Daňové úniky, korupcia, mafia a rozkrádanie však spôsobili to, že do mesta sa z vyčlenených 21 miliárd eur dostalo len sedem.
Samotný Berlusconi obnovu podporoval, no podľa agentúry Reuters diktát vlády a nedostatok spolupráce s miestnymi spôsobili, že ani dnes nie je veľká časť historického centra L’Aquily obývateľná.
Berlusconi navyše mnohých pobúril výrokom, keď 17-tisíc ľuďom bez domova odkázal, aby si svoju situáciu predstavili ako „víkendové kempovanie“.
Súčasný premiér Renzi sa preto snaží Berlusconiho postupom vyhnúť. Sám má totiž problémov dosť – Taliansko opäť sužuje ekonomická kríza, jeho strana stráca popularitu a navyše v novembri čaká Renziho veľký test – referendum o ústavných zmenách.
Tie podľa prieskumov podporuje len polovica Talianov. Renzi navyše vyhlásil, že ak referendum neuspeje, rezignuje.
Loading
...
Strata pre Úniu
„Zemetrasenie môže pribudnúť do zoznamu rizík, ktorým Renzi čelí, alebo môže byť príležitosťou ukázať jeho líderské schopnosti v čase krízy,“ hovorí pre Bloomberg politológ Roberto D’Alimonte z Luiss Univerzity v Ríme.
Ľudia podľa neho budú Renziho výkon porovnávať práve s tým, čo v roku 2009 robil Berlusconi. Katastrofa by navyše mohla zjednodušiť Renziho boj o voľnejšiu fiškálnu politiku, ktorý s Bruselom zvádza.
Ak by po referende Renzi rezignoval, pre Úniu by to znamenalo stratu síce tvrdohlavého, no spoľahlivého partnera a aj viac nestability v Taliansku s celoeurópskymi dôsledkami, píše server Strait Times.