ŽENEVA. Spojené štáty a Rusko nedosiahli na piatkovom rokovaní v Ženeve žiaden významný prelom, čo sa týka vojenskej spolupráce oboch krajín a ukončenie násilností v Sýrii.
Americký minister zahraničia John Kerry i jeho ruský kolega Sergej Lavrov sa na záver viac ako deväťhodinového rokovania zhodli, že je potrebné vyriešiť ešte mnoho otázok.
Na detailoch budú v nasledujúcich dňoch v Ženeve pracovať tímy z oboch strán, uviedla v sobotu agentúra Reuters.

"Sme blízko. Nechceme ale mať len tak nejakú dohodu," uviedol Kerry. "Chceme niečo efektívne, čo pomôže Sýrčanom, čo prispeje ku stabilite a bezpečnosti v regióne a čo nás privedie k rokovaciemu stolu tu v Ženeve, aby sme dosiahli politické riešenie, uviedol Kerry.
"Pokračovali sme v našom úsilí znížiť počet oblastí, v ktorých nám chýba porozumenie a dôvera. A to je úspech," doplnil amerického ministra Lavrov. "Vzájomná dôvera sa zvyšuje s každým stretnutím," dodal Lavrov.
Rozhovory medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutočnili už niekoľkokrát, v posledných týždňoch ich ale skomplikovali nové sýrske vládne útoky na opozičné skupiny, a tiež ofenzíva, ktorú režim za pomoci Moskvy vedie v Aleppe.
Toto mesto je rozdelené na časť, ktorú ovláda vláda, a na časť, ktorú majú pod kontrolou povstalci.