VARŠAVA, BRATISLAVA. Poľský minister zahraničia nazval jej politiku sebeckou, dve krajiny žalujú Európsku komisiu pre utečenecké kvóty, ktoré Angela Merkelová podporuje, český prezident ju obvinil z prenášania zodpovednosti a Maďarsko bude o kvótach hlasovať v referende.
Nemecká kancelárka sa v piatok vo Varšave stretla so štvoricou lídrov krajín Visegrádu, ktorí patria k jej najväčším kritikom.
Aj keď v mnohých otázkach spoločnú reč nenašli, pred septembrovým bratislavským summitom tvrdia, že spolupráca je nevyhnutná. Otázne je, akú úlohu bude stredná Európa v debatách o budúcnosti Únie zohrávať.

Témy, čo rozdeľujú
Merkelová sa dva týždne pred dôležitým bratislavským summitom stretáva s viacerými európskymi lídrami. Len v tomto týždni sa stretla so šéfmi vlád pätnástich krajín.
Podľa serveru EU Observer sa snaží nájsť medzi svojimi politickými partnermi kompromisy v tom, či majú štáty mať v Únii silnejšie postavenie, alebo je riešením väčšia integrácia. Práve stredná Európa vo viacerých otázkach s Merkelovou nesúhlasí.
Vo Varšave to vystihla aj poľská premiérka Beata Szydlová. „Chceme sa sústrediť na to, čo nás spája, a ignorovať to, čo nás rozdeľuje. Bohužiaľ, je tu veľa tém, ktoré nás rozdeľujú,“ povedala na tlačovej konferencii.
„Medzi krajinami V4 a Merkelovou vidieť rozdielne názory na riešenie utečeneckej krízy. Stredná Európa odmieta kvóty na utečencov, Nemecko ich zase podporuje. Určite sa na tom ani po stretnutí nezhodnú,“ hovorí pre SME šéf českej Asociácie pre medzinárodné otázky (AMO) Vít Dostál.
Podľa analytika však ani nikto neočakával, že Merkelovej sa podarí v tejto téme krajiny V4 presvedčiť o opaku. Takisto spolková kancelárka už pred návštevou Prahy a Varšavy vedela, aké názory majú na jej politiku krajiny V4. Merkelovej však podľa vlastných slov ide skôr o diskusiu.
Séria stretnutí s politikmi je podľa servera EU Observer snahou prezentovať sa ako poslucháč a zbaviť Berlín imidžu toho, kto nanucuje svoju politiku ostatným krajinám Únie.
Loading
...
Fico ako posol z Moskvy
Aj keď stredná Európa je len jednou z Merkelovej zastávok, pre kancelárku môže byť dôležitá najmä pre protichodné názory. Navyše Slovensko ako predsednícka krajina Rady Európskej únie by mohlo určovať, ako sa debata o EÚ bude vyvíjať.
Podľa Dostála z AMO však Slovensko aj pre postoj premiéra Fica veľké slovo v Únii v súčasnosti nemá. „Ukazujú to výroky Roberta Fica aj jeho názor na migračnú krízu. Nevšimol som si, že by Fico vyrazil na podobnú cestu ako Merkelová. Namiesto toho išiel lobovať do Moskvy,“ hovorí Dostál.
Podľa ruských médií však Ficova návšteva v Moskve mohla byť spojená práve s rokovaním o vzťahoch s Úniou. Ruský politológ Andrej Rukavišnikov podľa servera Euractiv tvrdí, že prezident Putin mohol prostredníctvom Fica tlmočiť európskym lídrom svoje predstavy o budúcich vzťahoch.
Fico na návšteve v Moskve, tesne pred stretnutím lídrov V4 s Merkelovou, hovoril najmä o spoločnom obchode aj o možnej ruskej podpore Miroslava Lajčáka na post nového šéfa OSN. Po návrate z Moskvy hovoril o nefunkčnosti protiruských sankcií. „Je čas sa k téme sankcii postaviť racionálne a povedať, že poškodzujú ako EÚ, tak aj Rusko,“ napísal Fico na facebooku.
Podobný názor pritom majú aj lídri ďalších dvoch krajín Visegrádu – k zrušeniu sankcií niekoľkokrát vyzval Viktor Orbán. „Vždy som bol proti akýmkoľvek sankciám,“ povedal podľa MF Dnes tento týždeň aj český prezident Miloš Zeman.
Tvrdší postoj má len Poľsko, ktoré tento týždeň obvinilo Moskvu z ďalšieho nárastu napätia na východe Ukrajiny.
Názory na sankcie sa tak pridajú do zoznamu tém, v ktorých sa stredoeurópski lídri rozchádzajú s nemeckou kancelárkou. Merkelová však aj vo Varšave hovorila o potrebe diskusie.
Žiadne konkrétne kroky netreba očakávať ani od septembrového summitu. Aj Merkelová uznáva, že stretnutie v Bratislave „nebude summitom veľkých rozhodnutí“, ale skôr začiatok debaty o tom, kam má Únia smerovať.