AMATRICE, BRATISLAVA. Ženu narýchlo zabalili do deky a odniesli ju na nosidlách. „Čo vám mám povedať,“ hovorila pred novinármi tridsiatnička, ktorá bola natoľko rozrušená, že neprezradila ani svoje meno. „Toto býval môj domov, teraz už nemám nič,“ cituje Guardian ženu ukazujúcu na trosky.
Stredajšie zemetrasenie v strednom Taliansku prežila, no najmenej 247 ľudí pri ňom zomrelo. Najviac postihnuté je historické mesto Amatrice, donedávna považované za jedno z najkrajších miest v regióne.
Teraz je osemdesiat percent z jeho historického centra v troskách. Ešte aj vo štvrtok v nich záchranári hľadali ľudí, ktorí mohli prežiť.

Číslo, ktoré stúpa
Prvé správy v stredu ráno hovorili o niekoľkých mŕtvych, počas dňa to stúplo na desiatky, až v noci na štvrtok sa začalo hovoriť o viac ako dvesto obetiach.
Prečo záchranári nevedeli presnejšie určiť počet obetí, ukazuje príklad jedného z hotelov v Amatrice. V priebehu dňa nebolo jasné, koľko v ľudí v ňom v skutočnosti bývalo. Záchranári si najskôr mysleli, že sa v ňom nachádza asi sedemdesiat ľudí. Neskôr číslo znížili na 35, väčšina prežila, v troskách napokon zomreli piati ľudia.
Amatrice aj ďalšie zničené mestá sú totiž turistickým strediskom, kam najmä Rimania utekajú pred augustovými horúčavami.
Pod Amatrice patrí najmenej 70 menších osád, k niektorým sa záchranári ešte ani nedostali, keďže cestu zasypali zosuvy pôdy, na ceste do ďalšej sa zasa prepadol most. Počet obetí preto stále nemusí byť konečný.
Podobne zničené Accumoli má sedemsto obyvateľov, no v lete počet ľudí narastie aj na dvetisíc. Nikto teda nevie, koľko ľudí bolo v zničených mestách počas zemetrasenia.
Niektorým osadám hrozí, že zaniknú. "Ak nedostaneme pomoc, končíme,“ hovorí pre portál TheLocal.it starosta ďalšieho postihnutého mesta Arquata del Tronto Aleandro Petrucci.
Nevie odhadnúť, koľko ľudí zomrelo v trinástich osadách, ktoré tvoria jeho mestečko. „V zime sú dediny prakticky neobývateľné, ale keď sa sem ľudia v lete vrátia, populácia sa zdvojnásobí alebo strojnásobí."
