BRUSEL, BRATISLAVA. Snažili sa, no ani to im nepomohlo v zastavení teroristov. Keď belgické tajné služby začali pred dvoma rokmi prísnejšie sledovať radikálnych islamistov, do terénu nasadili stovky agentov. Odpočúvali ich, sledovali cez GPS a postupne odhaľovali ich plány. Väčšinou išlo o mladíkov so záznamami v registri. Za drogy, vlámania či drobné zločiny.
Prečo sa tajným službám nepodarilo odvrátiť útoky v Bruseli a Paríži, keď mali podozrivých islamistov prakticky celý čas pod nosom?
Na otázku, ktorú Belgičanom, ale aj Francúzom často kladú ich západní partneri, sa pokúsil odpovedať reportér BuzzFeedu Mitch Protchero. Vybral sa priamo do Bruselu a rozprával sa s policajtmi, ktorí podozrivých islamistov sledovali. Jeho zistenia nie sú príliš povzbudivé. Navyše Belgičania ani Francúzi o detailoch toho, ako islamistov sledovali, dodnes príliš veľa nepovedali.
Jazyková bariéra
„Všetko išlo hladko, až kým neprešli z francúzštiny na arabčinu,“ cituje jedného z nich. „V tej chvíli sme stratili všetko. Viete, koľko nám trvali preklady nahrávok? Tri dni. To už však boli dávno preč.“
Nedá sa povedať, že by Belgičania sledovali tých nesprávnych ľudí. Zameriavali sa napríklad aj na osoby priamo napojené na Abdelhamida Abaaouda, údajného organizátora teroristických útokov v Paríži z novembra minulého roka, pri ktorých prišlo o život 130 ľudí.
Podobne ako ďalší sledovaní, aj Abaaoud však Francúzom a Belgičanom napokon utiekol. „Policajti to pokašľali,“ tvrdí ďalší tajný agent, ktorý pod utajením pracuje na Blízkom východe. Abaaoudovi sa aj napriek tomu, že ho sledovali, podarilo vrátiť zo Sýrie do Bruselu. Neskôr pendloval medzi Parížom a Veľkou Britániou. Aj tak sa ho nepodarilo chytiť. „To je jednoducho neodpustiteľné,“ tvrdí Protcherov tajný zdroj.
Francúzski agenti dávno pred novembrovými útokmi údajne vedeli, že Abaaoud niečo chystá. A aj keď odpočúvali ľudí z jeho okolia, nevedeli presne čo a kedy. Nielen vďaka jazykovej bariére.
Tá však zjavne zohrala väčšiu rolu, ako sú dnes európske tajné služby ochotné priznať. Navyše arabčina má nespočetné množstvo dialektov a nie je ojedinelé, že Belgičan marockého pôvodu si napríklad s rodeným Sýrčanom takmer vôbec nebude rozumieť.

Slabá spolupráca
Protcher upozorňuje, že ďalším z množstva dôvodov, prečo Belgičanom a Francúzom teroristi unikali, je v skutočnosti niečo, čo mnohí považujú za najväčšiu vymoženosť spoločného európskeho projektu – schengenský priestor.
Keď už belgické tajné služby niektorého z islamistov takmer mali, utiekol im do Holandska. Odtiaľ zase do Londýna, a tak ďalej. Väčšinou obyčajným vlakom, keďže na zakúpenie cestovného lístku nepotreboval žiadne doklady.
V skutočnosti však vina nepadá na "neschopných" Belgičanov a Francúzov. Kritika po teroristických útokoch dopadla aj na tajné služby ostatných štátov Únie.
„Žiadna tajná služba nebude zdieľať svoje informácie s ďalšími 27 krajinami," naznačuje v reportáži nemenovaný predstaviteľ francúzskych bezpečnostných zložiek. "Pretože ak už informácie majú všetci, potom to už nie je tajná služba."