PARÍŽ, BRATISLAVA. Ak chcete vo Francúzsku uspieť, napíšte knihu, komentoval začiatkom roka rozbeh prezidentskej kampane magazín Politico. Realita tomu deväť mesiacov pred voľbami zodpovedá – francúzska politika v súčasnosti môže pripomínať skôr literárnu súťaž.
Exprezident a republikán Nicolas Sarkozy v stredu vydá knihu Všetko pre Francúzsko (Tout pour la France), kde na štvrtej strane vysvetľuje, prečo chce opäť kandidovať za prezidenta. „Francúzsko si vyžiadalo, aby som mu dal všetko,“ píše v uverejnenej ukážke.
Nejde o jeho knižný debut – rebríčky popularity viedla aj jeho januárová kniha Francúzsko pre život (La France pour la vie). Aj jeho najväčší súper z vlastnej strany, populárny starosta Bordeaux Alain Juppé, rozbiehal svoju kampaň knihou a plánuje ďalšie.
Aj keď knihy majú vo francúzskej politike silnú symboliku, v aprílových a májových prezidentských voľbách bude oveľa dôležitejší ako knihy boj o francúzsku identitu.

Prieskumy
Prieskumy agentúry Elabe z júna 2016. Ako by ste volili v prvom kole?
- ak by kandidoval Sarkozy a Hollande:
- Le Penová - 27 %
- Sarkozy - 25 %
- Hollande - 15 %
- Mélanchon - 12 %
- ak by kandidoval Juppé a Hollande:
- Juppé - 39 %
- Le Penová - 26 %
- Hollande - 14 %
- Mélanchon - 11 %
Kradne od Le Penovej
„Vyhlásili nám vojnu. Francúzsko musí byť nemilosrdné a musí potlačiť strach na druhú stranu,“ povedal Sarkozy pre server Valeurs Actuelles.
Práve bezpečnostná situácia v krajine môže byť tým, na čom pomerne nepopulárny politik môže získať hlasy.
„Je to karta, ktorá v dnešnej situácii vo Francúzsku funguje,“ hovorí pre SME historik a antropológ Roman Krakovský, ktorý pôsobí na Ženevskej univerzite a v Inštitúte politických vied v Paríži.
„Útoky a hrozba islamizmu spôsobili, že francúzska spoločnosť je na národnú identitu veľmi citlivá. Ak Sarkozy preorientuje svoju kampaň na túto tému, tak to môže časť voličov zaujať,“ tvrdí Krakovský.