Berlín 25. apríla (TASR) - Šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer, ktorý dnes vypovedá pred parlamentnou komisiou vyšetrujúcou podozrivé praktiky pri udeľovaní víz v rokoch 2000-2003, pred poslancami už na začiatku híringu zdôraznil, že nemá čo skrývať. Súčasne sa prihlásil k politickej zodpovednosti za prípadné chyby, ktoré sa mohli stať v rezorte zahraničných vecí.
Podľa vlastných slov by na základe "úlomkov" osobných spomienok a intenzívneho štúdia príslušnej dokumentácie prispel k objasneniu kontroverzných postupov.
Spolkový minister zahraničných vecí súčasne obvinil opozičné strany CDU/CSU, že neznesiteľným spôsobom škandalizujú liberalizáciu vydávania nemeckých víz, čo poškodzuje kredit celej krajiny. Za jednoducho "propagandistickú tézu" opozičných subjektov označil Joschka Fischer hlasy o tom, že problémy okolo vydávania víz podporili rozmach čiernej práce a nedobrovoľnej prostitúcie v Nemecku.
Híring, ktorý stále pokračuje, v priamom prenose prenášajú nemecké spravodajské televízne spoločnosti n-tv i N24.
Pred kamerami vypovedal ako prvý 21. apríla bývalý námestník šéfa diplomacie Ludger Volmer, ktorý odmietol všetky obvinenia v kauze, otriasajúcej už niekoľko mesiacov červeno-zelenou koalíciou.
Podľa Volmera je úplný nezmysel, že ním vydaná smernica umožnila do Nemecka masový prílev občanov z východnej Európy, predovšetkým z Ukrajiny, medzi ktorými boli aj zločinci a ženy nútené na prostitúciu. Jednou z hlavných príčin sú niektoré opatrenia predchádzajúcej vlády týkajúce sa pasov, povedal Volmer.
Meno niekdajšieho námestníka nesie tzv. Volmerova smernica z 3. marca 2000, ktorá nariaďovala, že ak rovnaký počet dôvodov hovorí za aj proti udeleniu víza žiadateľovi, malo by sa rozhodnúť v jeho prospech. Smernicu odobril aj rezortný minister Joschka Fischer.
Ten už skôr priznal isté chyby v oblasti vízovej politiky, podčiarkol však, že ich rezort už dávnejšie odstránil, respektíve napravil. Opozícia mu však vyčíta, že početné signály zastupiteľských úradov ignoroval.
Tzv. vízová aféra stála Joschku Fischera postavenie najpopulárnejšieho politika Spolkovej republiky Nemecko. Obe strany vládnej koalície boli stúpencami jeho výpovede pred parlamentným grémiom ešte pred dôležitými krajinskými voľbami v Severnom Porýní-Vestfálsku.