WASHINGTON, BRATISLAVA. Medzi priateľmi je známy luxusným životným štýlom. Vlastní dom vo vychýrenom Hamptone, mieste, kde sa to vilami amerických celebrít len tak hemží. Medzi ľudí chodí zásadne v drahom obleku ušitom na mieru. Je aj častým návštevníkom VIP zóny na newyorskom bejzbalovom štadióne, keď hrajú jeho Yankees.
Paul Manafort však v skutočnosti medzi celebrity nepatrí. Do minulého roka bol profesionálnym politickým poradcom, až kým vo funkcii náhle neskončil. Osudným sa mu stal americký prezident Donald Trump. Aj keď z vedenia jeho kampane odišiel ešte pred Trumpovým víťazstvom, práve Manafort dnes môže byť kľúčom k ďalším obvineniam v otázke ruskej stopy v amerických voľbách.

V pondelok sa stal jedným z dvojice obvinených v rámci vyšetrovania prezidenta Donalda Trumpa. Bývalý šéf FBI Robert Mueller ho obvinil zo sprisahania voči Spojeným štátom. Môže byť prvým, ktorý pre údajné zasahovanie ruskej vlády do amerických prezidentských volieb skončí za mrežami. Druhým obvineným je jeho obchodný partner Rick Gates.
Kto je tento muž, ktorému za jeho rady v minulosti ochotne platili aj najväčšie postavy americkej politiky?
Zlaté 70. a 80. roky
Dnes už 68-ročný Manafort bol v polovici 70. a začiatkom 80. rokov pri všetkom dôležitom, čo sa odohrávalo u amerických republikánov. Začínal ako poradca vtedajšieho republikánskeho prezidenta Geralda Forda, ktorý v úrade nahradil zdiskreditovaného Richarda Nixona.
Neskôr si ho do kampane vybral Ronald Reagan a keď Manafort koncom 80. rokov začal pracovať pre vtedajšieho prezidentského kandidáta a neskoršieho šéfa Bieleho domu Georgea Busha seniora, bol už uznávaným politickým stratégom.