CANNES, BRATISLAVA. Len pár dní platil zákaz nosenia celotelového kúpacieho odevu - burkiny, keď v ňom na pláž vo francúzskom Cannes prišla 29-ročná moslimská žena. Za oblečenie burkín, ktoré starosta mesta označuje za nehygienické a z bezpečnostného hľadiska nevhodné, dostala 38-eurovú pokutu.
Pokutu dostali aj ďalšie dve ženy po nej a ďalšia šestica zahalených žien po upozornení na zákaz pláž opustila alebo oblečenie zmenili.
Zákaz nosenia burkín v trojici francúzskych letovísk vyvolala vášnivú debatu o tom, aké zvyky by mali dodržiavať v západnej Európe moslimovia a či burkiny a zahaľovanie nie je prostriedkom útlaku žien. Ony samotné však majú iný názor.

Nebezpečný odev
Francúzsko ako prvá európska krajina v roku 2011 celoštátne zakázalo zakrývanie tváre na verejnosti – či už sa to týka prílb, masiek, či moslimských nikábov, ktoré zakrývajú celé telo okrem očí.
Zákon, označovaný aj ako zákaz buriek (ktoré zakrývajú celú tvár a nosia ich takmer len v Afganistane), sa preto dotkol najmä moslimských žien. Za porušenie zákazu musia ženy zaplatiť pokutu 150 eur alebo sa zúčastniť na občianskom školení. Úrady vtedy za hlavný dôvod označovali bezpečnosť a možnosť identifikovať ľudí na ulici.
Podobné argumenty teraz využívajú politici aj pri nariadení, ktoré zatiaľ funguje v troch francúzskych prímestských strediskách a chystajú ho aj ďalšie mestá.
„Nehovoríme o zákaze nosenia náboženských symbolov na pláži, ale o zákaze nápadného oblečenia, ktoré sa vzťahuje na príslušnosť k teroristickému hnutiu, s ktorým sme vo vojne,“ povedal podľa Guardianu Thierry Migoule, vedúci komunálnych služieb v Cannes, ktoré ako prvé zákaz schválilo.
„Je to plážová verzia buriek a má tú istú logiku: skrývať ženské telo ako nástroj na ich kontrolu,“ hovorí podľa France24 francúzska ministerka pre ženské práva Laurence Rossignolová.