Budapešť 22. apríla (TASR) - Len nech s tými gripenmi nedopadne aj Maďarsko tak ako Česi, poznamenáva v komentári dnešné vydanie maďarského denníka Népszabadság v súvislosti s problémami švédskych stíhačiek Jas-39 Gripen pre ČR.
V kruhoch rezortu obrany majú nádej, že kým gripeny priletia na budúci rok na kecskemétsku základňu, budú už fungovať zariadenia na prijímanie a navigáciu a ostatné lietadlá NATO rozpoznajú na základe identifikácie IFF namontovanej do strojov pre Maďarsko spojenca, dodáva denník.
Dobrodružný príbeh gripenov pre ČR je iba jednou epizódou zo zmien, ktoré v rámci NATO prebiehajú od 90. rokov. Problémy majú aj ostatné krajiny - nielen tie, ktoré boli členmi Varšavskej zmluvy, poznamenáva v komentári Népszabadság a ako príklad uvádza Rakúsko, ktoré kúpilo eurofightery s minimálnou výbavou.
Mnohé otázky zostávajú otvorené a podobne ako česká alebo poľská verejnosť, ani maďarská sa pravdepodobne nikdy nedozvie, prečo vláda rozhodla v prospech švédskych stíhačiek, ktoré nie sú príliš významné v rámci NATO a ani na medzinárodnom zbrojnom trhu a ktoré 11 rokov vyrába nečlenská krajina NATO.
Pre takú malú krajinu, akou je Maďarsko, Slovensko, Slovinsko alebo Česko, je podľa Népszabadságu luxus mať vlastnú stíhaciu flotilu. Ale ak si Maďarsko už taký luxus dovolilo, prečo sa nespojilo s ostatnými malými krajinami aliancie a nezostavilo omnoho lacnejší, racionálnejšie prevádzkovateľný letecký park, kladie si otázku najvplyvnejší maďarský denník.