TURÍN, BRATISLAVA. Medzi najväčšie špeciality regiónu patrí jemné mäso z piemontského dobytka. Len pred pár týždňami novozvolená starostka Turína Chiara Appendinová oznámila, že práve z metropoly Piemontu chce spraviť prvé vegetariánske mesto v Európe.
„Propagácia vegánskej a vegetariánskej diéty je základný krok v ochrane nášho životného prostredia, zdravia našich občanov a dobrých životných podmienok našich zvierat,“ písalo sa v politickom programe mestskej rady, ktoré má najbližších päť rokov mesto dodržiavať.
Trest pre vegánskych rodičov
Kým Turín hovorí o vegánskej budúcnosti, talianska opozičná poslankyňa Elvira Savinová zo stredopravej strany Forza Italia predložila do parlamentu návrh, ktorý by mal vegánstvo trestať. Nie však pri všetkých, ale pri malých deťoch, ktorých rodičia do vegánskej diéty nútia. Ak zákon parlament schváli, rodičom by mohlo hroziť dvoj- až štvorročné väzenie.
Podľa návrhu vegánskej diéte „chýbajú dôležité zložky pre zdravý a vyrovnaný rast dieťaťa“, informuje BBC.
„Nemám nič proti vegánom či vegánstvu, kým je to voľný výber dospelého človeka,“ povedala Savinová pre agentúru Reuters.
Poslankyňa návrh predložila po štvorici prípadov za posledný rok a pol, keď boli v Taliansku hospitalizované podvyživené deti s vegánskou diétou. V júni v nemocnici hospitalizovali napríklad dvojročné dievčatko z Janova po tom, čo odpadlo.
Podľa lekárov trpelo nízkou hladinou hemoglobínu a extrémnym nedostatkom vitamínu B12, píše server Daily Beast. Aj v júli v Miláne podľa servera Thelocal.it hospitalizovali ročného chlapca, ktorý vážil len päť kíl, čo je priemerná váha trojmesačného dojčaťa. Krvné testy ukázali, že chlapec má v dôsledku vegánskej stravy vápnik na „minime na to, aby prežil“.
Bez informácií
Podľa hlavného pediatra milánskej nemocnice Fatebenefratelli nie je problémom ani tak samotná diéta ako fakt, že rodičia nemajú o nej žiadne informácie. „Treba postupovať opatrne a nahradiť všetky nutričné nedostatky použitím výživových doplnkov,“ hovorí pediater pre Thelocal.it.
Aj detská diétologička Helen Wilcocková, členka Britskej dietetickej asociácie, tvrdí, že vegánska diéta nie je veľmi energeticky výživná a rodičia musia deti nútiť viac jesť alebo užívať doplnky.
Medzinárodná aliancia práv vegánov označila Savinovej návrh za neférový, extrémne zavádzajúci a diskriminačný. Podľa servera Daily Beast by prípadné schválenie zákona mohlo dopomôcť aj prijatiu ďalších pravidiel, ktoré sa týkajú stravovania detí, či už ide o tresty za nadmerné požívanie sladkostí, či jedál z fastfoodov.
Návrh však zatiaľ neprešiel a aj Turín má ešte ďaleko od toho, aby mohol obmedziť predaj mäsových výrobkov. To sa zatiaľ podarilo len v indickom meste Palitana. V roku 2014 tam po protestnej hladovke mníchov zakázali predaj mäsa, rýb aj vajec.