LONDÝN. Britské súdy v stredu uznali Anjema Choudaryho, jedného z najznámejších radikálnych islamských kazateľov, vinným z vyzývania na podporu Islamského štátu. Podľa britských médií si môže odsedieť desaťročný trest.
Muž, ktorý má väzby na viacerých teroristických útočníkov v Európe, sa zviditeľnil kontroverzným učením a radikálnymi výrokmi. Atentátnikov z amerického Svetového obchodného centra raz nazval "veľkolepými martýrmi", inokedy žiadal popravu pápeža Benedikta XVI.
Mediálne známy
Štyridsaťdeväťročného Choudaryho odsúdili za používanie online prednášok a správ vyzývajúcich k podpore Islamského štátu. Táto skutočnosť ale na ostrovoch prekvapila málokoho, napríklad David Cameron už v roku 2010 jeho vyhlásenia označil za "extrémne blízke k hranici, za ktorou je podnecovanie nenávisti a násilia".
Pozoruhodné je, že aj napriek zrejmým sklonom k extrémizmu bol Choudary mediálne známou postavou. Niekoľkokrát sa ocitol v diskusných reláciách BBC, telefonicky s ním robili rozhovor i americké stanice CNN alebo Fox News. Britská tlač ho často označovala za "kazateľa nenávisti".
Moslimský radikál svoje názory šíril tiež cez svoj kanál na YouTube, ale i na často nepovolených demonštráciách v uliciach Londýna. Kvôli nim ho viackrát zatkla polícia.
Pravdepodobne najpamätnejšia je demonštrácia pred dánskou ambasádou z roku 2006, na ktorú vyzývala Choudaryho organizácia Al Gurabá s heslom "zabite tých, čo urážajú proroka Mohammeda". Dôvodom boli karikatúry uverejnené v denníku Jylland-Posten, na jednej z ktorých Mohammedovi z turbanu trčí zápalná šnúra.
Loading
...
Šaría na Západe
Choudary sa usiloval vo Veľkej Británii i v USA presadiť šaríju, islamské právo, ktoré vychádza najmä z Koránu a popiera zákony vytvorené ľuďmi.
Nebol vždy svätý
V roku 2006 večerník London Evening Standard uverejnil článok o Choudaryho štúdiu. Podľa jeho kolegov mal holdovať alkoholu, fajčiť marihuanu a dokonca i užívať LSD. "Opakoval, že je moslim, nenavštevoval však žiadnu mešitu. Vždy bol hrdý na to, ako rýchlo vedel vypiť pintu cideru." Informácie potvrdili fotografie, ktoré získal denník The Sun.
"Ak budeme mať dostatok autority a sily, budeme ako moslimovia oprávnení prevziať moc z rúk tých, čo ju držia teraz," povedal pre CBN News.
Práve kvôli snahám Islamského štátu vytvoriť kalifát, v ktorom by vládla šaría, Choudary organizáciu podporil. Abu Bakra al-Baghdadiho, lídra Islamského štátu v Iraku, označil za "princa veriacich".
V rozhovore pre Fox News naznačil, že schvaľuje brutálne tresty pre homosexuálov i popravy novinárov, ktoré Islamský štát na dobytých územiach vykonáva.
Všetky prejavy terorizmu pripisuje zahraničnej politike západu, kvôli ktorej podľa neho zomreli alebo boli mučení státisíce moslimov.
Vplyv
Obvinenia, že je priamo napojený na teroristické organizácie, Choudary vždy jednoznačne odmietol. V rozpore s tým je však svedectvo dvoch mužov podozrivých zo spolupráce s al-Káidou, ktorých vypočúvali v Guantanámskej väznici.
Tí tvrdili, že časť svojho výcviku, vrátane tréningu streľby zo samopalu, absolvovali na Jameah Islamiyah School vo východnom Sussexe. Práve na tejto škole Choudary spoluorganizoval stretnutie islamistov, na ktoré sa dostalo približne 50 mužov, pravdepodobne členov Choudaryho organizácie Al-Muhadžirún.
Organizáciu propagujúcu islamistické názory síce v roku 2004 zakázali, no škola aj napriek razii v roku 2006 funguje naďalej.
Či už bol Choudary do náboru teroristov priamo zapojený, alebo nie, jeho kázne mnohých Britov dlhodobo poburovali. Štátu preto vyčítajú, že k Choudaryho odsúdeniu došlo až teraz.
