Prešiel mesiac od pokusu o puč v Turecku. Posilnila sa za ten čas vďaka puču pozícia prezidenta Erdogana?
„Prezident Erdogan to vyjadril sám, keď snahu o puč nazval darom od Boha. Snaha o puč ho dokonca spravila populárnejším, ako bol predtým, a pritom bol dlhodobo veľmi obľúbený. Jeho široká základňa podporovateľov mu teraz dovoľuje to, aby zasahoval proti svojim kritikom a všetkých označoval za gülenovcov, teda priaznivcov hnutia Fethullaha Gülena. Dalo mu to voľnejšie ruky v tom, že môže zasiahnuť proti ľuďom, ktorí ho kritizovali. Považujem to za hanbu, pretože mal možnosť postaviť mosty a zjednotiť spoločnosť. Bohužiaľ, nezdá sa, že by Erdoganova detinskosť pominula a dôsledkom sú práve tieto čistky. Určite to však jeho pozíciu posilnilo.“
Niektorí tvrdia, že Erdogan mohol puč dokonca zorganizovať sám. Čo si o tom myslíte?

„Podľa mňa je to hlúposť. Jeho život bol reálne v ohrození a keby odišiel neskôr z hotela, mohli ho zabiť, čo by malo oveľa väčšie dôsledky. V tom prípade by sme v Turecku mohli vidieť aj niečo ako občiansku vojnu, niečo oveľa horšie a krvavejšie, ako sa reálne stalo.
V Turecku prebiehajú čistky v armáde aj v médiách. Môže sa situácia ešte zhoršiť a dôjsť k väčšiemu násiliu?
„Vláda aj Erdogan majú plné právo zistiť a zadržať tých, ktorí stáli za nevydareným pučom. Obviňuje však najmä duchovného Gülena, ktorý žije v exile, a jeho stúpencov. Preto aj všetky čistky ďaleko presahujú členov hnutia a sú namierené proti každému, kto bol voči Erdoganovi kritický. A práve preto by malo Turecko presne identifikovať, kto za pučom reálne bol, a Západ by v tom Erdogana mal podporiť. Nemám pocit, že by Únia bola veľmi podporná. Turecko a jeho demokracia prechádza cez veľmi traumatizujúce obdobie a pravdepodobne toto obdobie ešte potrvá.“

Nebojí sa Erdogan pri čistkách, že príde pre kritiku o spojencov zo Západu?