PARÍŽ, BRATISLAVA. Menej ako mesiac po tom, čo teroristi v Paríži zabili 130 ľudí, našla francúzska polícia v mešite v Lagny-sur-Marne náboje do kalašnikova a propagandistické videá Islamského štátu. Modlitebňu zatvorili.
Od útokov podobný osud postihol asi dvadsiatku ďalších mešít. Francúzi dúfajú, že aj takto sa im podarí bojovať proti radikalizácii. Podľa analytikov zatvorené mešity radikálov od útoku neodradia a navyše môžu vyvolať ešte väčšie napätie v spoločnosti.

Nenávisť v mešitách
Vo Francúzsku, európskej krajine s najväčšou moslimskou populáciou, je celkovo asi 2 500 moslimských modlitební. Podľa serveru France24 z nich asi 120 spájajú s konzervatívnym sunnitským islamom či priamo radikálnym salafizmom. Štát sa teraz snaží viac kontrolovať tých, ktorí islam hlásajú.
„Vo Francúzsku nie je miesto pre tých, ktorí vyzývajú a rozdúchavajú nenávisť v modlitebniach a mešitách a nerešpektujú princípy republiky,“ povedal podľa France24 francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve.
Ministerstvo aj premiér po trojici teroristických útokov nehovoria len o zatváraní radikálnych mešít, ale aj zmene ich financovania.
Peniaze z Maroka aj Turecka
Začiatkom augusta sa Cazeneuve stretol s Anouarom Kbibechom, ktorý vedie Francúzsku radu moslimskej viery, aby prediskutovali to, odkiaľ do mešít prúdia peniaze.
Aj francúzsky premiér Manuel Valls v júli vyzval na zastavenie financovania mešít zo zahraničia – podľa neho môžu peniaze od zahraničných donorov viesť k ovplyvňovaniu imámov.