KYJEV, PRAHA. Bezpečnostná rada OSN bude už čoskoro riešiť stúpajúce napätie na hranici polostrova Krym. Stretnutie iniciovala Ukrajina pre, ako to opisuje Kyjev, posledné ruské provokácie.
Na krymskom aj donbaskom fonte na východe Ukrajiny sa strieľa a ruské aj ukrajinské médiá chrlia články s titulkami: "Vojna v Európe je na spadnutie."
Štvrtková prestrelka, o ktorej informoval veliteľ ukrajinskej vojenskej rozviedky generál Valerij Kondraťjuk, sa neodohrala, ako by sa dalo očakávať, medzi ukrajinskými a ruskými silami. Podľa ukrajinskej strany to bolo medzi ruskými armádnymi jednotkami a ruskými pohraničníkmi, ktorí sú súčasťou tajnej služby FSB. Či išlo o omyl, alebo o inscenovaný boj, zatiaľ nie je jasné.

Ukrajinu čaká odplata
Situácia na hranici Krymu s pevninskou Ukrajinou sa zdramatizovala už v noci na 7. augusta. Rusi tvrdia, že sa na polostrov vtedy pokúsili preniknúť dve diverzné ukrajinské skupiny, ktoré zadržali asi desať osôb. Vraj sa už k zamýšľaným činom priznali.
Dvoch ruských pohraničníkov pri operácii zastrelili, čo, ako zdôraznil sám ruský prezident Vladimir Putin, Ukrajine len tak neprejde.
Ukrajinské aj zahraničné médiá túto verziu spochybňujú. Hovoria o ruskej provokácii a "výrobe" dôvodov na spustenie veľkej ofenzívy, ktorej cieľom vraj je splnenie starého Putinovho plánu - získať prístup na Krym po súši.
Zatiaľ je možné dostať sa na polostrov, ktorý bol násilne pripojený k Rusku v marci 2014, iba letecky alebo cez Kerčský prieliv. Pozemné spojenie s Ruskom by však predpokladalo obsadenie prístavu Mariupoľ, celého pobrežia Azovského mora a zrejme aj mesta Cherson.
Opäť cez olympiádu
Ukrajinské médiá pripomínajú, že Rusko v čase olympiády v Pekingu v roku 2008 obsadilo gruzínsku enklávu Južné Osetsko. Teraz, počas olympiády v Riu de Janeiro by sa mohlo pokúsiť o rovnaký manéver s južným pobrežím Ukrajiny.
Preto vo štvrtok ukrajinský prezident Petro Porošenko vydal príkaz uviesť do bojovej pohotovosti ukrajinské vojenské jednotky na frontových líniách na Kryme aj na východe krajiny, kde proti ukrajinskej armáde stoja oddiely separatistov posilnené ruskými jednotkami.
Hlava štátu to verejnosti oznámila vo štvrtok na twitteri po skončení mimoriadnej porady predstaviteľov všetkých silových zložiek.
Loading
...
Zásadný rozdiel medzi situáciou na Donbase a na Kryme je ten, že na krymskom fronte proti sebe bez zastierania stoja ruská a ukrajinská armáda, kým na východe oficiálne Rusko vôbec nezasahuje.
Krym však ruský prezident Putin vojensky obsadil a vztýčil nad ním ruskú vlajku úplne otvorene. Ak by sa tu do seba znepriatelené strany pustili, bola by to skutočná vojna medzi dvoma európskymi štátmi.
Najpravdepodobnejšia od roku 2014
Vojna o Krym je v týchto dňoch najpravdepodobnejšia od anexie polostrova Ruskom v marci 2014. V Kyjeve si dobre uvedomujú, že by to bol veľmi krvavý konflikt a že Rusi sú naň veľmi dobre pripravení.
Aj preto vo štvrtok Porošenko prikázal ukrajinskej diplomacii, aby ihneď zorganizovala rokovania s Putinom. Bez zahraničných sprostredkovateľov to však nepôjde. Preto chce Porošenko hovoriť so svojimi západnými partnermi, najmä s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a americkým viceprezidentom Joeom Bidenom.
Prezident Putin naopak už v stredu obvinil Kyjev, že sa uchýlil k terorizmu. Hoci Krym nebol medzinárodne uznaný za ruské územie, ruský prezident hovorí o "vpáde" na teritórium Ruska.
Odmietol o upokojení situácie rokovať v takzvanom normandskom formáte (Rusko, Ukrajina, Francúzsko a Nemecko) dovtedy, kým Ukrajina neprestane používať "teroristické metódy". Schôdzka sa mala konať 4. a 5. septembra v Číne.
Unesených alebo zadržaných
K incidentu, ktorý sa môže stať začiatkom nového ozbrojeného konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, došlo v noci z 6. na 7. augusta pri ukrajinskom meste Armiansk, ktoré sa nachádza na hranici medzi polostrovom a pevninskou Ukrajinou, de facto teda na frontovej línii.
V prestrelke pri obci Suvorovo medzi skupinou ozbrojencov a ruskými jednotkami FSB zahynul ruský ozbrojenec. Neskôr ruská strana oznámila, že niekoľko "teroristov" zadržala.
Okrem iných ide vraj o Andreja Zachteja a Jevgenija Panova, ktorých už Rusi obvinili z diverzného útoku na Krym.
Panova však podľa ukrajinských zdrojov uniesli z územia Ukrajiny, aby sa vytvorilo zdanie, že útok bol organizovaný z Kyjeva. Ostatní zadržaní sú podľa ruského denníka Kommersant obyvatelia Krymu s ruskými pasmi.
Nie príliš presvedčivé sú aj ruské argumenty o snahe Ukrajiny prekaziť pomocou teroristických útokov namierených na likvidáciu infraštruktúry polostrova turistickú sezónu. Tá sa už totiž končí a ak jej niečo uškodilo, tak skôr zmierenie Moskvy s Tureckom a otvorenie lacných tureckých pláží pre ruských turistov.