WASHINGTON. Vojenská operácia pod vedením USA proti militantom zo samozvaného Islamského štátu vstúpila v utorok do svojho tretieho roka.
Ťaženie proti extrémistom sa začalo v Iraku, keď americký prezident Barack Obama nariadil letecké útoky. Pôvodne malo ísť o rýchlu a územne obmedzenú operáciu, ktorá by pomohla miestnym pozemným silám natrvalo poraziť Islamský štát.

Krvavá stopa
Napriek tomu, že sa v Iraku podarilo oslobodiť takmer polovicu územia spočiatku pod kontrolou džihádistov, ako aj približne 20 percent extrémistami ovládaného územia v susednej Sýrii, táto teroristická organizácia tam stále zanecháva krvavú a ničivú stopu, analyzuje denník The Straits Times.
Boje proti IS sa neskôr rozšírili do Afganistanu a najnovšie, iba minulý týždeň, aj do Líbye.
Hoci Spojené štáty tvrdia, že súčasťou medzinárodnej koalície je vyše 60 krajín, v skutočnosti väčšinu vojenských akcií realizujú len USA s niekoľkými stabilnými partnermi.
Bude to trvať desaťročia
"Domnievam, sa že toto úsilie bude trvať desaťročia. Ak očakávame, že sa nám podarí zničiť Islamský štát úplne, vedieme zbytočný boj," vyhlásil Charles Lister z Inštitútu pre Blízky východ so sídlom vo Washingtone.
Experti síce predpokladajú eventuálny pád tohto samozvaného "kalifátu", džihádisti však vracajú úder aj tým, že vyzývajú na útoky stúpencov po celom svete.
Len tento rok stál Islamský štát za útokmi vo Francúzsku, Belgicku, Turecku či USA. Od vlaňajšieho septembra sa v Sýrii proti IS vojensky uplatňuje aj Rusko, to však zároveň podporuje vládne sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Medzinárodná koalícia pod velením USA uskutočnila v Sýrii a Iraku do 6. augusta dovedna 14.301 náletov. Denné náklady týchto akcií predstavujú zhruba 11,9 milióna dolárov, čo je približne osem miliárd dolárov od začiatku ťaženia.