SME

Referenda o kvótach by sa zúčastnilo 54 percent Maďarov, tvrdí prieskum

Výkonný riaditeľ inštitútu Závecz Research zdôraznil, že v Maďarsku prebieha iba jednostranná kampaň, ktorá nabáda k odmietnutiu kvót.

Kossuthovo námestie v Budapešti.Kossuthovo námestie v Budapešti. (Zdroj: TASR/AP)

BUDAPEŠŤ. Októbrového referenda proti migračným kvótam sa chce zúčastniť 54 percent Maďarov, vyhlásil v utorok v komerčnej televízii ATV Tibor Závecz, výkonný riaditeľ inštitútu Závecz Research.

Prečítajte si tiež: Maďarskí socialisti označili Orbánovo utečenecké referendum za frašku Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kampaň je značne jednostranná

Podľa jeho vyjadrenia prieskum robili v čase mníchovského teroristického útoku. Zdôraznil, že v otázke tohto plebiscitu prebieha iba jednostranná kampaň, ktorá nabáda k odmietnutiu kvót.

Z výsledkov prieskumu ďalej vyplýva, že časť voličov opozičných strán súhlasí s iniciatívou referenda, ale až 70 percent voličov Demokratickej koalície (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya nepôjde hlasovať, pričom voliči Maďarskej socialistickej strany (MSZP) sú nerozhodní v tom, čo majú urobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Závecz podotkol, že i keď väčšina voličského tábora vládnucej strany Fidesz je priaznivcom Európskej únie, v otázke povinného prerozdeľovania utečencov chce Bruselu vzdorovať.

"Zatiaľ nie je možné predvídať, či ľudové hlasovanie bude platné, pretože opozícia môže ešte naštartovať kampaň, ktorou by vyzvala voličov na neúčasť. Ak však referendum bude platné, tak bude aj úspešné, pretože proti kvótam je desaťnásobne viac ľudí než tých, ktorí s nimi súhlasia," zdôraznil.

Úspešné referendum by bolo úspechom Fideszu

Úspešné referendum, v ktorom by Maďari odmietli prerozdeľovanie utečencov, by podľa neho bol veľkým politickým úspechom vládnucej strany Fidesz.

"Za kvóty chcú hlasovať iba štyri percentá opýtaných a nič nenaznačuje, že tento pomer by bolo možné zvýšiť. Až dve tretiny Maďarov sa obávajú ohrozenia svojho života migračnou vlnou," uzavrel Závecz.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident János Áder vypísal referendum na 2. októbra. Otázka plebiscitu znie: "Ste za to, aby Európska únia mohla aj bez súhlasu maďarského parlamentu stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?"

Utečenecká kríza vo svete
Odoberať tému

Prví migranti, ktorých Taliansko poslalo do novootvoreného azylového strediska v Shengjin v Albánsku, sa vyloďuje v prístave Bari v južnom Taliansku, odkiaľ ich vezme späť loď talianskej pobrežnej stráže, v sobotu 19. októbra 2024 po tom, čo súd v Ríme zamietol ich zadržanie s odôvodnením, že ich nemožno poslať späť do krajín pôvodu, pretože ich návrat neposúdil ako dostatočne bezpečný.

Rozbieha sa projekt na boj proti nezákonným finančným tokom.


TASR
Nemecká polícia.

Susedné krajiny ako Poľsko, Rakúsko či Švajčiarsko tieto zmeny kritizovali.


TASR
Plavidlo agentúry Frontex (v popredí) a grécka pobrežná stráž pátrajú po prevrátení lode s migrantmi pri pobreží ostrova Lesbos v Egejskom mori.

Jedným z hlavných cieľov zostáva obmedziť činnosť prevádzačov.


TASR 1
Súvisiace témy: Maďarsko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 065
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 375
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 954
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 649
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 102
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 042
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 023
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 1 972
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štyria kandidáti s najvyššou podporou pre prezidentskými voľbami v Poľsku. Vľavo hore predseda parlamentu Szymon Hołownia, vpravo hore liberálny starosta Varšavy Rafał Trzaskowski, vľavo dole konzervatívny nacionalista Karol Nawrocki a Sławomir Mentzen.

Z 13 kandidátov vedie v prieskumoch varšavský primátor Rafal Trzaskowski.


TASR
Kamióny čakajú na cstup z Egypta do Pásma Gazy v Rafahu.

Humanitárna organizácia požiadala Izrael o zabezpečenie distribučných miest.


TASR
Antti Hakkanen, fínsky minister obrany.

Vojenský výcvik absolvovalo už približne 900-tisíc brancov.


TASR
Ilustračné foto

Auto s miešačkou na betón narazilo do autobusu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu