Voľba šéfa OSN teraz prvýkrát prebieha podľa nových pravidiel, v rámci ktorých kandidáti verejne vystupujú so svojím programom. Dá sa povedať, že proces výberu generálneho tajomníka je teraz transparentnejší?
"Rozhodne je otvorenejší verejnosti aj zástupcom všetkých členských štátov. Rezolúcia Valného zhromaždenia OSN č. 69/321 z minulého roka vytvorila transparentnejší rámec výberu nového generálneho tajomníka. V apríli sa s vtedy známymi kandidátmi konali na pôde Valného zhromaždenia OSN verejné vypočutia, v ktorých uchádzači odpovedali otázky zástupcov členských štátov a takisto prezentovali vlastné vízie a ciele, ktoré by čoby generálni tajomníci chceli naplniť. Každý sa tak mohol zoznámiť s postojmi toho ktorého kandidáta a tiež vidieť ich schopnosť reagovať na zložité, komplexné otázky späté s funkciou najvyššieho predstaviteľa OSN. Avšak nie každý kandidát sa na debate zúčastnil a o výsledku v konečnom dôsledku zase rozhodnú zákulisné rokovania pätnástky členských štátov BR OSN."
Minulý týždeň v Bezpečnostnej rade prebehlo druhé kolo takzvanej tajnej voľby. Aký to malo význam?
"Tieto hlasovania pomáhajú pole uchádzačov predovšetkým trochu pretriediť, nakoľko naznačujú, ktorí kandidáti skrátka nemajú žiadnu šancu uspieť. Chorvátska ministerka zahraničných Vesna Pusićová, ktorá v úvodnom indikatívnom hlasovaní skončila beznádejne posledná, už kandidatúru napríklad stiahla. Nemyslím si však, že by výsledky týchto tajných hlasovaní vraveli mnoho o favoritoch. V tejto chvíli ešte voľba nestojí na úrovni "ten alebo onen", takže štáty majú väčšiu voľnosť názory meniť. Stále je tu päť až šesť kandidátov, ktorí majú väčšinovú podporu. Až začne Bezpečnostná rada OSN vyberať medzi tromi, štyrmi menami, dôjde na lámanie chleba."
Naznačujete, že o novom šéfovi OSN aj tak rozhodne Bezpečnostná rada. Do akej miery to bude výsledok kompromisu medzi dvomi hlavnými veľmocami, teda USA a Ruskom?
"Do veľkej, bude to kľúčové.