BRATISLAVA. Žena s pootvorenými ústami a prižmúrenými očami, ktorej tvár aj celé t elo pokrýva biely prach. Ľudia ju poznali ako “Dust Lady” - dámu, ktorá sa stala akýmsi symbolom 11. septembra 2001. Volala sa Marcy Bordersová, a je dosť možné, že fotografia, ktorá ju zachytáva po tom, ako do Svetového obchodného centra narazilo unesené lietadlo, sa dostala aj k vám - obletela totiž celý svet.
Zásadné udalosti histórie vždy získajú svoju tvár - tvár tých, ktorí boli ich svedkami, a ktorých v tej chvíli ktosi odfotil.
Severoírsky rímskokatolícky biskup Edward Daly (5. 12. 1933 - 8. 8. 2016) bol tiež takouto tvárou. Snímka, na ktorej máva snehobielou vreckovkou zašpinenou od krvi postreleného účastníka pochodu v severoírskom meste Derry sa stala symbolom takzvanej Krvavej nedele.
Zatýkanie a streľba
Edward Daly sa narodil v severoírskej dedinke Beleek neďaleko hranice s Írskom. Mesto Derry mu nebolo cudzie - predtým, ako odišiel študovať za rímskokatolíckeho kňaza do Ríma tam študoval na chlapčenskom gymnáziu.
Do mesta sa opäť vrátil už ako kňaz v roku 1962. Biskupom sa stal v roku 1974 - dva roky po tom, ako sa jeho meno začalo spomínať v celej krajine. Dôvod? Stal sa symbolom Krvavej nedele.
30. januára 1972 zomrelo v uliciach mesta Derry v Severnom Írsku dovedna trinásť ľudí, siedmi z nich boli maloletí. Nešlo o hocaké miesto - Derry v tom čase už tretí rok fungovalo nezávisle od britskej vlády, hlavné slovo v ňom mala Írska republikánska armáda.
Bol to pokojný sprievod, ktorého sa zúčastnilo približne dvadsaťtisíc sympatizantov Severoírskej asociácie na ochranu ľudských práv. Až do momentu, kedy mladí pochodujúci radikáli kameňmi nezaútočili na príslušníkov prvého bataliónu britského výsadkárskeho regimentu, ktorí udalosť sledovali. Odpovedali hromadným zatýkaním protestujúcich a streľbou.
Úplne nedôstojné
Guľka napokon zasiahla 27 ľudí - a jedným z nich bol aj sedemnásťročný John “Jackie” Duddy, ktorý sa počas streľby nachádzal práve v blízkosti Edwarda Dalyho. On a ďalší demonštranti reagovali pohotovo. Okamžite raneného zdvihli a pokúšali sa ho čo najskôr odniesť do bezpečia. Kňaz razil skupinke cestu - fotograf ho na ikonickej fotografii zachytil, ako máva bielou vreckovkou zašpinenou od krvi.
“Kráčal som vpredu a mal som v ruke tú vreckovu a za mnou niesli Jackieho,” spomínal neskôr Daly pre BBC. “Boli sme nervózni a vystrašení. A keď sme ho položili na chodník, zomrel. Bolo to úplne nedôstojné. Nestrieľal na nich - môžem to povedať s absolútnou istotou, pretože som tam bol.”
Loading
...
Viac o chvíli, ktorá mu zmenila život, porozprával vo svojej knihe Mister, Are You a Priest?, ktorá vyšla v roku 2000. Vysvetlil v nej mnohé - to, že rozhodne nebol jediným kňazom, ktorý sa v Krvavú nedeľu zúčastnil pochodu, to, že snímka, na ktorej je práve on, je jednoducho náhodná, a aj to, že ho pripravila o anonymitu. Ozrejmil v nej aj svoj pacifistický postoj.
“Bol to deň, kedy som stratil akékoľvek romantické predstavy, ktoré som prechovával voči etike používania zbraní ako prostriedku riešenia našich politických problémov… Už nedokážem nájsť žiadne odôvodnenie použitia ozbrojenej agresie,” napísal.
Obraz Dalyho ako máva vreckovkou dodnes môžu obyvatelia či návštevníci mesta vidieť na nástennej maľbe, ktorá ma Krvavú nedeľu pripomínať ďalším generáciám. Mesto ho vyhlásilo za čestného občana a získal viacero írskych i medzinárodných mierových cien - nielen za jeho prínos počas Krvavej nedele, ale aj za iné verejné vystúpenia politického rázu.
