MOSKVA, BRATISLAVA. V novembri mu nedvíhal telefón, uvalil na krajinu ekonomické sankcie, zakázal ruským turistom dovolenkovať v Turecku a celý incident so zostrelením ruského stíhacieho bombardéra Su-24 na sýrskych hraniciach označil za „ranu do chrbta“.
Minulý mesiac už ruský prezident Vladimir Putin volal tureckému prezidentovi Erdoganovi, aby čo najskôr odsúdil neúspešnú snahu o puč v uliciach Istanbulu a Ankary. V utorok by sa mali obaja lídri stretnúť. Obráti sa Turecko opäť k Rusku namiesto Únie?
Kým v novembri to vyzeralo na dlhodobý konflikt medzi dvoma krajinami, posledné týždne sa vzťahy Erdogana a Putina zlepšovali. Turecko sa za zostrelenie stíhačky, pri ktorom zahynuli dvaja ruskí piloti, dokonca v júni ospravedlnilo a pilota stíhačky, ktorá strieľala, uväznilo. Erdogan teraz v Moskve bude hovoriť o dvoch ruských projektoch, o ktoré Turci takmer prišli – o novom ropovode aj o jadrových elektrárňach.

Staronový partner
Podľa denníka Guardian už nevydarený puč a kritická reakcia EÚ a Spojených štátov pomohli nárastu protizápadného sentimentu. Prísľuby zavedenia trestu smrti môžu zastaviť zbližovanie Turecka s Úniou a krajina sa bude musieť obrátiť na iných partnerov.
„Pre Erdogana je stretnutie s Putinom príležitosťou ukázať ostatným partnerom Turecka na Západe, že môže mať aj iné strategické možnosti,“ hovorí pre agentúru Reuters Sinan Ulgen, bývalý turecký diplomat.
Podľa servera Asia Times k zlepšeniu vzťahov prispelo aj to, že Rusko má v Turecku príliš veľa obchodných záujmov a vzájomný konflikt im škodil. Podobne je to aj z druhej strany – Turecko je závislé od ruského turizmu a po sérii útokov a puči, ktoré odplašili z krajiny aj množstvo Európanov, môže byť návrat Rusov kľúčový.
Nová únia
Analytik think-tanku Carnegie Europe Marc Pieri si myslí, že zlepšenie vzťahov môže znamenať, že Rusko rozohralo dlhodobú strategickú hru a chce v rámci geopolitických zmien odlákať Turecko od západných spojencov. Ani jedna krajina podľa neho nemá čo stratiť.
„Moskva môže zblíženie s Ankarou využiť na zahanbenie reakcie Západu na puč, ale aj ako príležitosť na podporu politiky ruskej eurázijskej únie,“ píše Pieri.
Ak by Rusko ešte viac spolupracovalo napríklad s Čínou, mohlo byť ísť o výraznejší projekt. „Ak Rusko začne s Tureckom rozoberať aj politické a obranné partnerstvo, bude to súčasťou oveľa širšej hry na celom európskom kontinente,“ dodáva analytik.