SME

Ako športové megapodujatia utláčajú slabších a chudobnejších

Umierajúci robotníci v Katare aj ľudia vyhnaní z domovov v Riu. Všetci majú spoločného menovateľa - snahu o ideálne športové podujatie bez kritikov a problémov.

Olympiáda mohla život ľudí vo faveloch v Riu zlepšiť, namiesto toho mnohí prišli o domov. (Zdroj: SITA/AP)

RIO DE JANEIRO, BRATISLAVA. Pár metrov od miesta, kde stálo spirituálne centrum a jej dom, sa dnes týči luxusný hotel a športoviská.  Heloisa Helena Costa Bertová, vyznávačka afroamerického náboženstva kandomble, sa s úradmi v Rio de Janeiro súdi už viac ako rok. Dnes žije u priateľov, zadlžená, bez domova. S najväčším športovým sviatkom pre celú Brazíliu za rohom.

Srílančanovi Ranjithovi sľúbili v Katare plat asi tristo eur mesačne. “Neskôr mi povedali, že to bude polovica. Dodnes som však nič nedostal,” hovorí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Robotníkovi na budovách, ktoré majú zlepšiť infraštruktúru pred futbalovým šampionátom, vzali doklady a spáva v zaprášenej izbe so siedmimi ďalšími ľuďmi. Na cestu do Kataru si bral pôžičku - dnes nemá peniaze ani na svoje živobytie, nieto ešte pre rodinu.

Rasul Jafarov rozbehol veľkú kampaň za ochranu ľudských práv počas Eurovízie v azerbajdžanskom Baku. Pár mesiacov pred tým, ako chcel počas Európskych hier v júni 2015 spustiť iniciatívu Šport za ľudské práva, ho úrady zatkli. Za údajné nelegálne podnikanie ho odsúdili na 6 a pol roka vo väzení. Po skončení hier dostal s niektorými ďalšími aktivistami prezidentskú amnestiu, mnohí ďalší však vo väzení zostávajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo majú tieto tri príbehy spoločné? Všetky ukazujú, kam môže zájsť zneužívanie ľudských práv v pozadí športových megapodujatí, ako sú olympijské hry či futbalové šampionáty. Porušovanie ľudských práv pritom často nie je len bočným efektom.

Odsťahuj sa, lebo nič nedostaneš

Letné olympijské hry v Riu de Janeiro mali byť príležitosťou pre Brazíliu na zlepšenie ekonomickej situácie či dobudovanie infraštruktúry. Favely, štvrte na okraji veľkomesta s nie najlepšou povesťou, mohli dostať nové cesty aj lepšie sociálne služby.

Už dnes sa kedysi getá zmenili na štvrte pre nižšiu strednú vrstvu s obchodmi aj službami. Problémom však bolo, že niektoré z týchto faviel stáli v ceste olympijskej infraštruktúre a do imidžu úspešnej olympiády vedeniu Ria nezapadali.

“Vďaka olympiáde mohlo mesto robiť niečo, čo sa bez nej nedalo - a to tieto štvrte začať búrať,” hovorí pre SME Cerianne Robertsonová z mimovládnej organizácie Catalytic Communities, ktorá sa zaoberá práve vylučovaním komunít zo štvrtí v Riu. Mesto pre olympiádu aj futbalové majstrovstvá v roku 2014 presídlilo vyše 77-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V meste ich nechcú

Jednou z nich bola práve Heloisa Helena Costa Bertová z favely Vila Autódromo, ktorá stála v ceste vybudovaniu Olympijského parku. Keď za ňou prvýkrát prišli úradníci so žiadosťou, aby sa presťahovala, svoje spirituálne centrum opustiť odmietla.

“Vyjednávači mi volali takmer každý týždeň a ponúkali mi sumy, ktoré by mi nestačili ani na kúpu nového pozemku,” píše v jednom z trojice otvorených listov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C49DH na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Pchjongjang do Ruska posiela aj pracovníkov.


Pavel Novotný a 1 ďalší 1
Študenti zhromaždení v areáli Floridskej štátnej univerzity.

Jeden zo zranených je v kritickom stave.


TASR
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Trump sa usiluje dosiahnuť novú jadrovú dohodu s Iránom.


TASR 1
Bagouma sa skláňa, aby si prezrel skalu v púšti, zatiaľ čo v skorých ranných hodinách pasie svoje ťavy niekoľko kilometrov od svojho tábora neďaleko Bir Moghrein.

Najvzácnejšie sú z Mesiaca a Marsu.


Rachel Chason a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu