WASHINGTON. Riaditeľ verejnej knižnice v meste Thorntown v americkom štáte Indiana oficiálne prijal do stavu zamestnancov hrdzavého túlavého kocúra menom Chance. Ten má nahradiť Tobera, veľmi obľúbeného knižničného kocúra, ktorý zomrel vlani na jeseň po siedmich rokoch vernej služby medzi regálmi, napísal denník The Washington Post.
Medzitým, o viac ako tisíc kilometrov ďalej v texaskom White Settlement, verejnosť prská a chlpy lietajú z miestnej mestskej rady, ktorá dvoma ku jednému hlasu rozhodla, že je potrebné vyhodiť z obecnej knižnice kocúra menom Browser.
A to napriek tomu, že tento mierny kocúr šesť rokov oddane vykonával všetky povinnosti knižničnej mačky. Okrem spoľahlivého hubenia hlodavcov prispieval k záľube detí v čítaní, dohliadal na zamestnancov pri pulte a staral sa o zvýšený počet návštevníkov.
Úloha knižníc sa mení
Mnoho návštevníkov knižnice popudilo rozhodnutie vykázať kocúra, ktoré vyplynulo z náhlych obáv z možných alergií na mačacie chlpy, alebo pravdepodobne aj nespokojnosť úradného zamestnanca.
Kritici sa môžu sporiť o to, či by nebolo lepšie čas vynaložený na boj za prítomnosť alebo neprítomnosť mačky v knižnici využiť na zlepšenie gramotnosti a rozširovanie zbierok.
Oba nedávne prípady však podčiarkujú rýchlo sa meniace úlohy amerických knižníc v čase, keď ľudia môžu dostať počas sekundy záplavu informácií do chytrého telefónu či tabletu.
Životne dôležitá úloha
Mestá, ktoré bojujú s obmedzeným rozpočtom, využívajú rozmach internetu na ospravedlnenie obmedzení alebo rušenia verejných knižníc. Avšak neuvedomujú si, že knižnica plní okrem vzdelávacej funkcie, ktorú internet ľahko prebije, tiež čím ďalej tým dôležitejšiu úlohu miesta, kde sa môžu ľudia stretávať.
A to je dôležité predovšetkým pre tých, ktorí nemajú internet alebo wi-fi, alebo pre tých, ktorí žijú alebo pracujú sami.
A to je tiež dôvod, prečo knižničné mačky môžu zohrávať životne dôležitú úlohu. Mačky, všeobecne vzaté, ľudí nijako nediskriminujú, ak ich teda neťaháte za chvost. A to isté platí aj pre knižnice. Knižnice sú v skutočnosti jedny z najdemokratickejších inštitúcií, aké existujú - nikoho nepošlú preč.
Navyše sú zadarmo a každý knihovník vám povie, že v ekonomicky ťažkých časoch počet návštevníkov raketovo stúpa.
Vľúdnejší dojem
A pokiaľ ide o knihovníkov, ktorí majú mačacích spolupracovníkov, zhodujú sa, že takýto mňaukajúci inventár okamžite zabezpečí, že knižnica pôsobí vľúdnejším dojmom. A pre preťažených zamestnancov sú mačky najúčinnejším spôsobom, ako uvoľniť stres.
Mačky a knižnice majú dlhú a príbehmi opradenú históriu, ktorá sa datuje až do dávneho Egypta. Vtedy zastávali mačky dôležitú úlohu pri strážení spisov na papyrusoch pred hlodavcami v knižniciach a chrámoch.
A v 19. storočí britský parlament dokonca knihovníkom platil, aby chovali jednu alebo dve mačky. Knihársky glej používaný v tej dobe kníhviazačmi bol pre myši neodolateľnou lahôdkou, chovať mačku bolo teda lacnejšie, než nahrádzať ohryzené knihy, či si najať krysára.
Z útulkov či túlavé mačky
Knižničná mačka prináša tiež nečakané vedľajšie účinky. Väčšina kocúrov a mačiek slúžiacich knižniciam sú túlavé jedince alebo zvieratá zachránené z útulkov, čo výrazne inšpiruje návštevníkov i zamestnancov, aby si sami adoptovali mačku bez domova.
A pre tých, ktorí vlastného maznáčika mať nemôžu, potom knižnica slúži ako miesto, kde sa zastaví, aby si poškrabal pradúcu chlpatú guľôčku - a pri tej príležitosti si mnohí rovno požičajú nejakú tú knihu, alebo aj tri.
Iste, ľudia, ktorí sa mačiek boja, alebo sú na ne alergickí, to môžu vnímať inak. Ale väčšina knižníc je na podobné prípady pripravená a stačí pred návštevou zavolať, aby zamestnanci na nejakú dobu zavreli mačku do svojej klietky a povysávali chlpy z koberca a sedačiek.