MEXIKO. Betón nikdy nebol konvenčne pekný materiál. Ale to by sa už čoskoro mohlo zmeniť. Mexický vedec José Carlos Rubio Avalos vytvoril cement žiariaci v tme, ktorý by jedného dňa mohol skrášliť nočnú panorámu miest od Šanghaja po Soul, napísal spravodajský server CNN.
Loading
...
Nasiakne slnečné lúče
Tento energeticky účinný materiál do seba počas dňa pohltí slnečné lúče a akonáhle slnko zapadne, začne vyžarovať svetlo. Vďaka tomuto novému vynálezu by sa pouličné osvetlenie mohlo stať zbytočným.
"Dá sa používať na vnútorné i vonkajšie aplikácie," hovorí Rubio Avalos, odborník na materiály z univerzity v meste Hidalgo. Cement, hlavná zložka pre výrobu betónu, predstavuje mnohomiliardové priemyslové odvetvie.
V roku 2014 dosiahla celosvetová spotreba tohto stavebného materiálu 4,3 miliardy ton.
Vonkajšie povrchy domov, cyklistické trasy, diaľnice, interiéry a dokonca i bazény so žiariacim betónom. To všetko sú požiadavky, ktoré už Rubio Avalos dostal od vlád, podnikateľov i mimovládnych organizácií.
Tam, kde nie je elektrina
Napríklad humanitárna organizácia Lékari bez hranic (MSF) chce jeho technológiu používať "na toalety v miestach, kde sú problémy s elektrinou, a kde by sa ženy mohli dostať do problémov, keď budú využívať neosvetlené verejné záchody".
Novátorský materiál, ktorý si nechal patentovať, je v zásade modifikáciou bežného cementu. Do neho pridal fotoaktívnu zložku, ktorá sa stará o pohlcovanie a vyžarovanie svetla.
Zmena štruktúry
Najväčšou výzvou ale bolo primäť nepriehľadný cement, aby dokázal prijímať ultrafialové lúče. Aby sa mu to podarilo, musel pozmeniť jeho mikroštruktúru.
Na začiatku výroby betónu sa cementový prášok zmieša s vodou. Z tohoto materiálu začne vznikať gél a z neho sa vytvárajú kryštály. "Každý z nich vyzerá ako malý kukuričný lupienok," vysvetľuje tvorca.
Tieto lupienky sú ale neužitočným vedľajším produktom.
Z betónu Rubia Avalosa sa tieto kryštály odstraňujú, čo umožňuje slnečnému svetlu, aby sa od štruktúry cementu neodrážalo, ale mohlo do nej vstúpiť. Výsledkom je materiál, ktorý v priebehu dňa absorbuje UV žiarenie a v noci vyžaruje svetlo.
Len modrá a zelená
"Podľa niektorých odborníkov ide o úplne nový materiál," dodal Rubio Avalos. Betón si podľa jeho slov uchová svoje žiariace vlastnosti najmenej sto rokov, a jeho technológia funguje dokonca i v zamračených dňoch. A je možné aj využitie v interiéroch, pokiaľ je UV lúčom umožnené dostať sa do miestnosti cez okenné sklá.
V súčasnosti sú dostupné len dve farby- morská modrá a jasná zelená. Ale Rubio Avalos pracuje na cemente, ktorý bude môcť žiariť na bielo, červeno a fialovo.
V tomto období buduje prvú továreň, ktorá - ako očakáva - by mala byť pripravená produkovať jeho materiál v priebehu troch až piatich mesiacov. Potrebuje ale viac financií.
"Ak to chceme komercializovať a pokryť všetky požiadavky z Európy, Ameriky, Afriky a Ázie, ktoré som dostal, tak bude potrebovať zhruba päť až šesť miliónov dolárov (asi 4,5 až 5,4 miliónov eur)," hovorí Rubio Avalos.
Kvôli zložitej štruktúre je výroba svietiaceho cementu asi päťkrát drahšia, ako výroba toho obyčajného, uvádza vynálezca.
Samozrejme, nie je nutné robiť celé stavby z tohoto materiálu, aby žiarili. Stačí ich len pokryť vonkajšou vrstvou. Ani to ale nie je lacná záležitosť . "Diel s plochou jedného štvorcového metru s hrúbkou asi troch milimetrov by stál zhruba 60 až 70 dolárov," tvrdí Rubio Avalos.