NEW YORK, BRATISLAVA. Slovenský kandidát na post generálneho tajomníka Organizácie spojených národov a súčasný šéf diplomacie Miroslav Lajčk skončil v druhej neoficiálnej voľbe na predposlednom desiatom mieste.
V piatkovom hlasovaní ho podporili dvaja členovia BR OSN, šiesti boli proti a dvaja k jeho kandidatúre nezaujali žiadne stanovisko. Informovala o tom na Twitteri Svetová federácia združení pre Spojené národy (WFUNA), ktorá je medzinárodnou sieťou tisícov ľudí združených v mimovládnych organizáciách, rôznymi spôsobmi podporujúcich ciele a myšlienky OSN vo viac ako sto krajinách sveta.
Vyhráva portugalský expremiér
Favoritom na najvyšší post v Organizácii spojených národov po dosluhujúcom generálnom tajomníkovi Pan Ki-munovi je bývalý portugalský premiér António Guterres.
Zvíťazil už v druhom neoficiálnom kole voľby, ktoré sa konalo v rámci neverejného zasadnutia 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN. Dostal 11 hlasov. Dvaja členovia hlasovali proti Guterresovi a dvaja nevyjadrili k jeho kandidatúre žiaden postoj, informovala agentúra AP s odvolaním sa na diplomatické zdroje.
António Guterres vyšiel víťazne aj z prvého neoficiálneho hlasovania, ktoré sa konalo 21. júla, avšak s o niečo lepšou bilanciou. Vtedy ho podporilo 12 členov BR OSN a dvaja svoj názor nevyjadrili.
Druhým najúspešnejším kandidátom sa dnes stal niekdajší šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič, ktorý v júli skončil na treťom mieste. Z ôsmeho na tretie miesto sa dnes posunula argentínska ministerka zahraničných vecí Susana Malcorraová.
Štvrté miesto patrí slovinskému exprezidentovi Danilovi Türkovi, ktorý v júli skončil druhý. Päticu najúspešnejších dnes uzatvorila generálna riaditeľka UNESCO, Bulharka Irina Bokovová, uviedla slovinská agentúra STA.

Pan Ki-munov mandát končí
Mandát súčasného šéfa OSN, juhokórejského politika a diplomata Pan Ki-muna, skončí po dvoch päťročných funkčných obdobiach v decembri tohto roka. Jeho nástupca sa má ujať funkcie od 1. januára 2017.
Ďalšie kolá hlasovania sa očakávajú ešte v priebehu augusta alebo septembra. Odporúčanie Bezpečnostnej rady ohľadne budúceho šéfa OSN sa očakáva na jeseň. Vybraného uchádzača bude potom formálne schvaľovať 193-členné Valné zhromaždenie OSN.
Okrem už spomínaných kandidátov sa o post šéfa OSN uchádzajú aj novozélandská expremiérka Helen Clarková, macedónsky diplomat Srgjan Kerim, čiernohorský minister zahraničných vecí Igor Lukšič, moldavská expremiérka Natalia Ghermanová a bývalá výkonná tajomníčka Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC) Christiana Figueresová z Kostariky.
Zo súboja 4. augusta oficiálne odstúpila chorvátska exministerka zahraničných vecí Vesna Pusičová.