WASHINGTON. Turecký moslimský duchovný Fethullah Gülen, ktorého Ankara obviňuje zo zosnovania nedávneho pokusu o prevrat, má obavy o svoj život.
Podľa agentúry Reuters to v piatok uviedli jeho právnici v USA, kde Gülen dlhodobo žije v dobrovoľnom exile.
Samotný duchovný akúkoľvek spojitosť s prevratom odmieta. Ankara napriek tomu na neho vydala zatykač a požaduje od Washingtonu jeho vydanie.

Strach o život
Gülenovi právnici na piatkovej tlačovej konferencii vo Washingtone uviedli, že ich klient sa obáva, že by sa mohol stať terčom atentátu.
Duchovný, ktorý propaguje umiernený islam a princípy demokracie, žije v meste Saylorsburg v štáte Pensylvánia. Z Turecka do USA odišiel už v roku 1999.
Ankara o Gülenovi tvrdí, že dával inštrukcie strojcom pokusu o vojenský prevrat, ktorý sa odohral v noci z 15. na 16. júla. Kvôli tomu na neho turecké úrady vydali aj zatykač. On sám sa však od pučistov dištancoval a ostro ich odsúdil.
Americký minister zahraničných vecí John Kerry v sobotu povedal, že USA zvážia žiadosť o vydanie Gülena, ak ju od Turecka dostanú.
Zdôraznil však, že turecká strana bude musieť predložiť jasné dôkazy o jeho údajných previneniach.

Požiadavka na Maďarov
Turecko požiadalo maďarské orgány, aby zatvorili turecké školy fungujúce v Maďarsku, ktoré sa viažu k "teroristickej organizácii" Fethullaha Gülena.
Informovala o tom maďarská komerčná televízia ATV.
Maďarské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že Ankara sa obrátila na Budapešť s takouto žiadosťou diplomatickou cestou.
Uviedlo však, že vláda urobí požadované kroky iba v prípade, ak sa potvrdí, že tieto inštitúcie možno spájať s teroristami.
Podľa ATV v jednej zo škôl, financovaných maďarskou nadáciou, pracuje päť občanov Turecka, ktorých nemožno politicky spájať s Gülenom.
Jeden z učiteľov podľa informácií získaných televíziou síce zdieľa Gülenovu vieru, avšak okrem toho neexistuje medzi nimi žiadny kontakt.