VARŠAVA, BRATISLAVA. Pracujú na tvorbe hlavných správ vo verejnoprávnej televízií, no radšej ich nepozerajú. Ak ich náhodou sledujú, sami vidia, ako veľmi sa nich manipuluje.
S týmto príbehom začala minulý mesiac poľská verzia magazínu Newsweek článok o tom, v akom stave sú poľské verejnoprávne médiá.
Tento týždeň Rada národných médií odvolala z vedenia televízie Jaceka Kurského, bývalého novinára, ale najmä politika, ktorého pri dosadení na post opozícia kritizovala. Báli sa, že bude ovplyvňovať spravodajstvo a vytvorí provládne médiá.
Podľa kritikov presne toto Kurski dosiahol – moderátori mu posielajú na schválenie zoznamy hostí do diskusií a televízia aj rozhlas informujú najmä o krokoch vlády. Sleduje a najmä dôveruje im však čoraz menej ľudí. Sú ešte poľské verejnoprávne médiá nezávislé?
Loading
...
Dopočutia v normálnych časoch
Przemysław Szubartowicz pracoval v Poľskom rádiu dlhé roky a bol rešpektovaným novinárom. Keď v novembri nastúpila vláda Beaty Szydlovej a konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť, po pár mesiacoch do vedenia verejnoprávnej televízie TVP dosadila Kurského. Niektorí novinári začali z médií na protest odchádzať.
V rozhlase to trvalo asi mesiac, kým prišiel nový šéf. „V prvý deň, keď sa objavil nový programový riaditeľ, neprihovoril sa mi. Odrazu však moje meno bez slova zmizlo z rozpisu služieb. Nevyhodil ma, ale pozastavil mi služby,“ hovorí pre SME Szubartowicz.
V rádiu istú dobu zostal, napriek tomu, že nič nezarábal. Postupne videl zmeny a politický tlak, ktorý v rádiu vznikol. „Po čase som si uvedomil, že s nimi nemôžem pracovať, tak som dal výpoveď,“ dodáva. Na twitteri vtedy napísal len stručne: Dopočutia v normálnych časoch.

Pred "dobrou zmenou"
Odkedy poľská vláda v januári podpísala kontroverzný zákon o verejnoprávnych médiách, ktorý priamo povoľuje dosadiť do vedenia organizácií svojich ľudí, odišli z rozhlasu a televízie desiatky ľudí.
Poľské Združenie novinárov dnes na svojej stránke eviduje 184 žurnalistov, ktorí buď rezignovali alebo dostali výpovede z verejnoprávnych médií. Zoznam nazvali Dobrá zmena v médiách, odvolávajúc sa na obľúbený slogan vládnej strany, ktorá všetky kontroverzné zákony označovala týmto termínom.