BRÉMY, BRATISLAVA. Naučia ich, ako si vyrobiť samovražednú vestu, vytvoriť falošné doklady aj to, ako sa majú prihlásiť pred svojim činom k Islamskému štátu.
Nemec Harry Sarfo cestoval štyri dni na hranice Sýrie a Turecka. Keď ho po pár dňoch postavili pred členov tajnej služby Islamského štátu, organizácia ho poslala domov. Európanov už v Sýrii nechceli – mali však bojovať doma.
„V tejto chvíli ťa potrebujeme v Nemecku, hovorili,“ spomína v exkluzívnom rozhovore pre denník New York Times Sarfo, ktorý dnes sedí v prísne stráženej väznici v Brémach. „Vždy nám hovorili, že chcú niečo, čo sa udeje v jednom čase: chceli množstvo útokov naraz v Británii, Nemecku a Francúzsku,“ hovorí Sarfo.

Najviac z Francúzska
Podľa odhadov OSN v Sýrii a v Iraku bojuje po boku islamistov vyše 30-tisíc cudzincov, ktorí sa môžu vrátiť do európskych krajín aj Spojených štátov. Odhady hovoria o tom, že asi štvrtina sa už vrátila.
Zo Sýrie prišiel naspäť Belgičan Abdelhamid Abaaoud, ktorý bol jedným z útočníkov v Paríži, ktorí zabili 130 ľudí. Len z Belgicka na Blízky východ odišlo viac ako päťsto ľudí.
The Telegraph píše o najväčšom počte zahraničných bojovníkov z Tuniska (6500), Saudskej Arábie (2500) a z Ruska (2400). Z európskych krajín odišlo najviac džihádistov z Francúzska a Nemecka. Obe krajiny následne zažili viacero útokov inšpirovaných či priamo organizovaných Islamským štátom.

Propaganda aj tréningy
Harryho Sarfa vystrašila brutalita islamistov a preto sa vrátil do Nemecka, kde ho zatkli. Keďže sa priznal, odpykáva si trojročný trest a úrady dúfajú, že jeho informácie pomôžu odradiť ďalších radikálov.
Svedkovia ako Sarfo opísali, že Islamský štát má niekoľkoúrovňovú tajnú službu pod vedením šéfa propagandy Abú Muhammada al-Adáního. Tá má dokonca oddiel pre európske či ázijské záležitosti.
Tajná služba nazvaná Emni koordinovala teroristické bunky vo Francúzsku aj Belgicku. Často sú to malé skupiny, kde sa samotní trénovaní džihádisti stretnú niekedy až tesne pred návratom do európskych krajín.
Podľa Sarfa tréningy zahŕňajú napríklad aj propagandistické mesačné stretnutia s al-Adáním, ktorý na nich vyberá, ktoré videá z bojového pola bude Islamský štát tento mesiac promovať.

Inšpirujú ich cez internet
Sarfo sa do Sýrie dostal vďaka radikalizácii v miestnej mešite v Brémach. Francúzske aj nemecké úrady už dnes hovoria práve o tvrdšom postoji voči radikálnym imámom v Únii aj o kontrole mešít.
Emni trénovala aj útočníkov z tuniskej pláže. Často si pritom pri verbovaní vyberajú ľudí s kriminálnym pozadím či v Ázii bývalých členov al-Káidy.
Sarfo nemeckým úradom takisto prezradil, že osamelí útočníci z posledných týždňov môžu byť oveľa viac napojení na Islamský štát, ako sa mohlo zdať.
Na koordináciu však Islamský štát používa tzv. čistých mužov. „Väčšinou používajú nových moslimov, ktorí konvertovali. Tí sa spájajú s týmito útočníkmi a dávajú im správy,“ hovorí Sarfo. Islamský štát tým chce zabrániť tomu, aby sa tajné služby dostali do jeho štruktúr.

Hlúpi Američania
Kým v Európe nie je problém naverbovať nových bojovníkov, do Spojených štátov sa často odídenci do Sýrie už naspäť nedostanú. Islamisti tu preto oveľa viac využívajú internet.
"V Amerike a Kanade je oveľa ľahšie dostať sa k nim cez sociálne siete, pretože islamisti hovoria, že Američania sú hlúpi a majú liberálnu politiku zbraní," hovorí Sarfo pre New York Times.
Islamský štát im tak nemusí zbraň sprostredkovať.
V Európe je to ešte jednoduchšie. Radikáli si zajednajú hotel v Turecku, aby to vyzeralo ako letná dovolenka. Následne ich prepašujú cez hranice, kde podstupujú krátky a drastický tréning. Po pár dňoch sa vracajú domov.
Ak by napríklad útoky v Nemecku boli naozaj plánované zo strany Islamského štátu, išlo by o veľkú hrozbu. Experti podľa serveru Local.de doteraz predpokladali, že Islamský štát sa k útočníkom hlási, aby zvýšil vážnosť útokov a inšpiroval ďalších.