MOSKVA. Už 150-tisíc ľudí sa v internetovej kampani podpísalo pod petíciu vyzývajúcu ruského premiéra Dmitrija Medvedeva k demisii. Hlasovanie sa uskutočňuje na medzinárodnej platforme pre sociálne kampane change.org.
Podľa ruských médií by ale bolo naivné očakávať, že by prezident Vladimir Putin petícii vyhovel.
Kremeľ mlčí
Špekulácie o odchode Medvedeva z najvyššieho vládneho postu sa v ruských aj zahraničných médiách objavujú čoraz častejšie.
"Bolo by naivné očakávať, že Putin bude brať ohľad na nejakú petíciu, pokiaľ ide o personálne záležitosti. Petícia ale dáva možnosť zamyslieť sa nad tým, kto by mohol Medvedeva nahradiť," napísal denník Moskovskij komsomolec.
Kremeľ sa k situácii vyjadril len raz, po tom, ako britský denník Financial Times avizoval výmenu predsedu vlády po septembrových parlamentných voľbách. Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov ich článok označil za "slohové cvičenie".

Za dva roky dvakrát voľby
Ruský politológ Alexej Muchin si myslí, že Medvedev si funkciu udrží aj po parlamentných voľbách. Podľa jeho kolegu Alexeja Makarkina bude v Rusku nový premiér vymenovaný až po najbližších prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia v roku 2018.
Makarkin vidí v Rusku dve mocenské skupiny, ktorých protagonisti by sa o funkciu mohli uchádzať. O pozíciu by sa mohli uchádzať vicepremiér Dmitrij Rogozin alebo ekonóm a Putinov poradca Sergej Glazjev.
Obaja sú podľa politológov nacionalistami a odporcami liberálnych princípov, ktorí pri riešení hospodárskych problémov presadzujú "vlastenecký prístup". Takáto politika by vraj z rozpočtu odčerpávala značné prostriedky, čo si Rusko v terajšej kríze nemôže dovoliť.

Potrebné reformy
Liberálny tábor bude presadzovať bývalého proreformného ministra financií Alexeja Kudrina. Vláda pod jeho vedením by sa podľa Makarkina snažila o realizáciu reforiem a oslabenie úlohy oligarchov. Jeho reformy by vyžadovali také ekonomické a politické zmeny, na ktoré dnes Kremeľ nie je pripravený.
Makarkin očakáva, že ďalší premiér bude ochotný presadiť nepopulárne krízové hospodárske opatrenia, napríklad zvýšenie hranice dôchodkového veku alebo obmedzovaniu sociálnych dávok.
V porovnaní s Medvedevom by mal byť ráznejší a mať menej politických ambícií. Ten sa podľa Makarkin obáva, že by dôraznejšie úsporné kroky mohli ohroziť dominanciu hlavnej vládnej strany Jednotné Rusko.