ALEPPO, BRATISLAVA. Niektorí ich nazvali malými hrdinami, iní novou generáciou sýrskych aktivistov. Deti v obliehanom sýrskom Aleppe zbierajú pneumatiky a na uliciach ich zapaľujú.
Dym potom bráni ruským aj vládnym lietadlám, aby bombardovali časti mesta ovládané protivládnymi rebelmi.
Sýrčania sa dokonca ospravedlňujú environmentálnym organizáciám za znečistenie, ktoré horiace pneumatiky na cestách spôsobujú. „Veľmi nás to mrzí, odpustite nám. Pálime tieto pneumatiky, aby sme zastavili zločiny Rusov a Asadovho režimu. Bráni to lietadlám v útoku,“ hovorí vo videu na Twitteri jeden z obyvateľov Aleppa.
Loading
...
Zlomový bod?
V Aleppe sa v posledných týždňoch zintenzívnili boje medzi vládnymi jednotkami a povstalcami. Tí sa snažia prelomiť vládne obkľúčenie mesta a prebojovať sa na západ od mesta, do oblasti, ktorú tiež ovládajú.
V obliehanej časti mesta stále žije asi štvrť milióna ľudí bez prístupu k potravinám, väčšina nemocníc nefunguje a snahu rebelov ničí bombardovanie ruských lietadiel, ktoré pomáhajú armáde. Obidve strany sa navyše v posledných dňoch obviňujú z použitia chemických zbraní.
"Je to nová Srebrenica," prirovnáva pre Irish Times obliehanie nemenovaný predstaviteľ OSN k masakre na území dnešnej Bosny a Hercegoviny.
Počas osemdesiatdňového obliehania Aleppa zahynulo v meste vyše šesťtisíc ľudí. Obliehanie pritom môže mať veľký vplyv na celý sýrsky konflikt. „Obliehanie Aleppa je podľa všetkého zlomovým bodom v sýrskej kríze,“ hovorí pre Voice of America Charles Lister, analytik Inštitútu pre Blízky východ vo Washingtone.
Zapojenie Rusov či Iránu do konfliktu pritom riešenie ešte viac skomplikovalo a ani jedna zo strán už nemôže od obliehania upustiť, tvrdí analytik.

Kto útočil chémiou?
Aleppo, kedysi ekonomické a kultúrne centrum a druhé najväčšie sýrske mesto, je päť rokov od začiatku vojny v Sýrii frontom pre mnohých aktérov.