SME

Čím viac zbraní, tým menej strelieb? V Texase študenti môžu chodiť do školy ozbrojení

Nový zákon, ktorý univerzitným študentom dovoľuje nosiť do školy zbraň, vstúpil do platnosti v deň výročia masovej streľby na pôde univerzity.

Profesorka Texaskej univerzity Pauline Strongová zbrane vo svojej kancelárii odmieta. Profesorka Texaskej univerzity Pauline Strongová zbrane vo svojej kancelárii odmieta. (Zdroj: TASR/AP)

AUSTIN, BRATISLAVA. Výber dátumu bol prinajmenšom pozoruhodný. Prvý august totiž už roky nie je pre Texas len takým obyčajným dňom - v tento dátum sa v roku 1966 na Texaskej univerzite odohrala masová streľba, ktorá má dodnes v množstve podobných incidentov zvláštne miesto.

Bol to útok, ktorý je považovaný za prvú masovú streľbu v krajine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj tohtoročný prvý augustový deň bol pre Texas zvláštny. V čase, keď si ľudia na pôde univerzity pripomínali päťdesiate výročie masovej streľby, pri ktorej zomrelo štrnásť ľudí, vstúpil do platnosti zákon, ktorý povoľuje študentom nosiť do školy zbraň.

SkryťVypnúť reklamu

Nestretli sa s odbojom

Nový zákon hovorí nasledovné: texaský študent, ktorý si chce so sebou do školy priniesť zbraň, musí mať 21 rokov a povolenie držať ju. Môže si ju so sebou vziať do triedy či do priestorov internátu, v laboratóriu či na športoviskách však budú zbrane zakázané. Týkať sa to bude každej štátnej univerzity vrátane tej Texaskej. Tento princíp funguje aj v iných amerických štátoch - je medzi nimi Idaho, Utah, Colorado a Tennessee.

Zákon otvorene podporujú najmä republikáni na čele s guvernérom Gregom Abbottom. Tvrdia, že školy sú zraniteľnými miestami, na ktorých často dochádza k masovým streľbám, práve preto, že sa v nich nenachádza nik ozbrojený.

V univerzitnom kampuse sa tak pri páchaní zločinu útočníci doteraz nestretávali so žiadnou formou odboja, ktorá by ich mohla ohroziť.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa podporovateľov zákona majú zbrane v univerzitných kampusoch pôsobiť ako prevencia, píše BBC. Ak budú mať študenti v kampusoch zbrane, v prípade masovej streľby by mohli sami zasiahnuť a útočníka odzbrojiť. Pre potenciálneho strelca sa tak škola stane nebezpečnejším miestom na útok - a tak si rozmyslí, či v nej skutočne zaútočí.

Strieľajte naspäť

Je to filozofia, ktorá odznieva z úst republikánov pomerne často, razí ju napríklad aj republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump. A je jednoduchá: čím viac ľudí bude pri sebe každodenne nosiť zbraň, tým menej masových strelieb sa v Spojených štátoch udeje - a ak k nim aj dôjde, zomrie pri nich menej ľudí, lebo útočníka sa už po krátkom čase podarí spacifikovať.

“Zákon spraví jednoducho to, že zbrane v kampuse povolí tým, ktorí prešli špeciálnym výcvikom a majú o nich informácie,” hovorí texaský senátor podľa Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon nepodporujú len republikánski politici, zastávajú sa ho aj niektorí vyučujúci. “Liberálni kritici sa sťažujú, že nový zákon nadobudol platnosť v deň výročia masakry,” píše vo svojom blogu v National Review profesor z Monterey Peninsula College David Clemens. “Načasovanie však nemohlo byť lepšie. Ak sa začne streľba, strieľajte naspäť.”

Zbrane a vysokoškolský život

Zákon však bezpochyby možno označiť za kontroverzný - odporcov je počuť rovnako hlasno ako jeho podporovateľov. Ľudia sa búria, v uliciach protestujú s transparentmi, na ktorých sú preškrtnuté pištole a slogany ako “Nechceme zbrane v triedach.”

Jednou z najzanietenejších odporkýň zákona je Claire Wilsonová Jamesová, žena, pre ktorú je celá téma osobnou. Bola jednou z tých, ktorých v auguste roku 1966 strelec menom Charles Whitman pri masovej streľbe z veže v kampuse Texaskej univerzite zranil. Guľka ju zasiahla do brucha - a hoci sa Claire zo zranenia zotavila, prišla o dieťa. Bola vtedy v ôsmom mesiaci tehotenstva.

SkryťVypnúť reklamu

“Rozprávala som sa s policajtom z Rochesteru v štáte New York,” povedala pre miestnu rozhlasovú stanicu KERA. “Povedal mi, že to jednoducho nedáva zmysel, myslí si, že je to veľmi zlý nápad. A to je policajt. Jednoducho si myslím - prečo by sme chceli mať v univerzitnom kampuse zbrane?”

Odporcovia zákona sú aj v radoch vyučujúcich Texaskej univerzity - tvrdia, že “kombinácia mladých, zbraní a vysokoškolského života by mohla viesť k ďalším smrteľným situáciám”, píše ďalej Reuters.

K novému zákonu sa po svojom postavila profesorka antropológie Pauline Strongová. V jej kancelárii platí iný zákon ako vymedzuje štát - na dvere si prilepila oznam, na ktorom sa píše, že v miestnosti "zbrane nie sú povolené".

Heather Wayová, profesorka, ktorá vyučuje na Texaskej univerzite právo, o postoji väčšiny učiteľov hovorí nasledovne: “Hodnoty nášho kampusu hovoria o otvorenej výmene názorov medzi študentmi a vyučujúcimi, a toto právo nám teraz odoberajú,” hovorí pre Independent. “Mám kolegu, ktorý sa bojí dávať študentom zlé známky. Študenti, ktorí práve končia, sú pod veľkým stresom, a potom im dáte zbrane? Neviete, čo všetko sa môže stať.”

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  2. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  7. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  2. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  3. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  4. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  5. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  6. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 040
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 829
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 095
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 717
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 920
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 199
  7. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 2 001
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 1 974
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Premiér Robert Fico.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


TASR a 2 ďalší 2
Ib Katznelson, ktorý prežil Ravensbrück, a jeho syn David Katznelson sa zúčastňujú na spomienkovom podujatí pri príležitosti 80. výročia oslobodenia koncentračného tábora Sachsenhausen v nemeckom Fürstenbergu.

Medzi približne 1200 účastníkmi podujatia bolo deväť preživších.


TASR
George Simion.

Simion získal približne 30 percent hlasov.


TASR 6
Pred klinikou DF Star Bolsonara vítali jeho jasajúci priaznivci.

Bolsonara hospitalizovali pre silnú bolesť brucha.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu