ANKARA. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Západ z podpory terorizmu a vzbúrencov, ktorí sa v polovici júla neúspešne pokúsili prevziať moc v krajine.

Opäť kritizoval Nemecko
V prejave v Ankare tiež povedal, že pokus o prevrat z 15. júla nebol naplánovaný v Turecku, ale bol riadený zo zahraničia.
"Tí, ktorých považujeme za priateľov, sú na strane pučistov a teroristov," povedal Erdogan. Znovu sa tiež sťažoval, že žiadny zo zahraničných lídrov nenavštívil po pokuse o prevrat Turecko.
Pritom do Francúzska a Belgicka podľa Erdogana cestujú predstavitelia štátov, aby im vyjadrili solidaritu po teroristických útokoch. Pokus o prevrat v Turecku si vyžiadal najmenej 246 obetí a vyše dvetisíc zranených.
Erdogan tiež opätovne kritizoval Nemecko za to, že cez víkend nedovolilo vysielať naživo jeho pozdrav na demonštrácii, na ktorej sa zišlo v Kolíne nad Rýnom okolo tridsaťtisíc ľudí, ktorí vyjadrili podporu Erdoganovi.

Druhá žiadosť o vydanie
Turecká vláda už pred dvoma týždňami obvinila zo zosnovania pokusu o prevrat islamského duchovného Fethullaha Gülena, ktorý dlhodobo žije v USA. Ankara žiada od USA jeho vydanie. Washington to ale odmieta, kým mu turecká vláda nepredloží dôkazy. Sám Gülen sa od pokusu o prevrat dištancoval.
Minister spravodlivosti Bekir Bozdag poslal v utorok USA ďalší dokument, v ktorom žiada o zatknutie Gülena, informovala štátna tlačová agentúra Anadolu. Minister uviedol, že v druhom liste sa nachádza vysvetlenie, prečo je zatknutie naliehavé.
"Po našom prvom liste žiadali určité informácie - poskytli sme im odpovede na otázku, prečo je to naliehavé," povedal Bozdag novinárom v parlamente.
"Napísali sme im, že existujú závažne tvrdenia a vyhlásenia, podľa ktorých bol Gülen do pokusu o prevrat zapojený. Práve preto musí byť naliehavo zatknutý. Napísali sme, že máme spravodajské informácie, podľa ktorých možno ujde do tretích krajín," uviedol Bozdag.
"Dúfam, že Spojené štáty sa rozhodnú v prospech Turecka, v súlade s demokraciou a právnym poriadkom, a vráti tohto vodcu teroristickej organizácie do Turecka," povedal minister. Zároveň upozornil, že ak Gülen odíde z USA do inej krajiny, bude to s plným vedomím amerických úradov. "Ak ujde, tak nad tým USA buď privreli oči, alebo to priamo schválili," dodal.
Turecká vláda spustila rozsiahle zásahy proti Gülenovmu hnutiu, ktoré označuje za teroristickú organizáciu a ktoré má po celom svete vlastné školy, charitatívne organizácie a podniky. V Turecku bolo dočasne prepustených z práce takmer 70-tisíc ľudí pre podozrenie z napojenia na toto hnutie.