BUDAPEŠŤ. Maďarské zdravotníctvo má pod kontrolou situáciu, ktorá vznikla migráciou. Rizikom ale je, že prichádzajúci migranti nespolupracujú a nečakajú na výsledky preventívnych zdravotných kontrol.
V juhomaďarskej prihraničnej obci Röszke to vyhlásil štátny tajomník rezortu ľudských zdrojov Zoltán Ónodi-Szücs, ktorý je zodpovedný za oblasť zdravotníctva.
Personál zabezpečuje armáda
Podľa agentúry MTI štátny tajomník na tlačovej konferencii zorganizovanej pri tranzitnej zóne povedal, že Maďarsko často obviňujú z toho, že migrantom neponúka potrebnú ochranu. "Je to veľmi ťažké urobiť, ak dotyční nie sú ochotní prijať pomoc," zdôraznil.
Ónodi-Szücs povedal, že v tranzitných zónach je zabezpečená základná lekárska starostlivosť. Fungujú v nich ambulancie pre dospelých i deti. Zdravotnícky personál zabezpečuje armáda.
Od vlaňajšieho apríla si zdravotná starostlivosť o migrantov vyžiadala náklady vyše 350 miliónov forintov (1,13 milióna eur), spresnil štátny tajomník.

Potvrdili HIV, syfilis i hepatitídu
Zástupca hlavného hygienika Attila Kovács pripomenul, že ak sa v prípade migranta objaví podozrenie z nákazlivého ochorenia, pošlú ho na vyšetrenie.
"Od konca minulého roka do začiatku augusta sme nariadili vyše 4100 takýchto vyšetrení, absolvovalo ich však iba 350-400 cudzincov," dodal Kovács, podľa ktorého tieto vyšetrenia potvrdili nákazu vírusom HIV, syfilis, ale aj hepatitídu typu A a C.
Podľa Kovácsových slov úlohou zdravotníctva je ochrana obyvateľstva, ochrana bezpečnosti tých, ktorí sú v bezprostrednom styku s migrantmi, ako aj starostlivosť o prichádzajúcich migrantov. "Migrantom poskytujeme prakticky rovnaké zdravotné služby ako našim vlastným občanom," podčiarkol.