WASHINGTON, BRATISLAVA. Je to ako komplikovaná pavučina. Neviete odhadnúť, kde sa končí, už vôbec nie, kde sa začína, aká je veľká, a v podstate neviete ani to, kam až siaha.
Niečo podobné pravdepodobne platí o vzťahoch medzi republikánskym nominantom na prezidenta Donaldom Trumpom a ruským biznisom. Britský Guardian o téme, ktorá sa čoraz viac stáva aj predvolebnou, napísal v článku s názvom: Donald Trump a Rusko: pavučina, ktorá sa čoraz viac zamotáva.

Prezradil ho syn
Americkí analytici sa čoraz častejšie pýtajú, aký je skutočný Trumpov vzťah k Rusku. Nie iba k prezidentovi Vladimirovi Putinovi, o ktorom republikánsky nominant vyhlásil, že by si „určite dobre rozumeli“.
Skôr sa sústreďujú na to, či Trumpova – predstieraná či skutočná – láska k ruskému vedeniu nemá niečo spoločné s jeho investíciami v krajine.
Otázkou sa to stalo aj po tom, ako zrejme ruskí hackeri napadli server vedenia Demokratickej strany a cez WikiLeaks zverejnili kontroverzné e-maily. Kampaň demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej tvrdí, že je za tým ruská vláda a že konala v záujme Donalda Trumpa.
Trump dokonca Rusov vyzval, aby pokračovali v hackovaní a zverejnili aj 30-tisíc osobných e-mailov Clintonovej, ktoré sa ešte na verejnosť nedostali.
Trump síce tvrdí, že ako biznismen nespolupracuje s Ruskom, no jeho syn ešte v roku 2008 priznal opak. „Ruské investícia tvoria nepomerne veľkú časť mnohých našich aktív,“ povedal vtedy podľa denníka Washington Post Donald Trump mladší. Z Ruska podľa jeho slov do rodinných firiem prichádzalo „mnoho peňazí“.

Moskovský Trump Tower
Keďže miliardár a jeden z najbohatších Američanov, po novom aj politik, stále odmieta zverejniť svoje daňové priznanie, špekulácie o tejto téme pred blížiacimi sa novembrovými prezidentskými voľbami neustále narastajú.
Investigatívnym novinárom sa zatiaľ nepodarilo vypátrať, do akej miery Trumpovo impérium profituje z ruských investícií. Niečo však naznačuje pohľad do minulosti.
Písal sa ešte rok 1987, Sovietsky zväz bol krátko pred rozpadom a vtedajší už úspešný newyorský investor Trump prvý raz navštívil Moskvu. Nešlo o žiadnu turistickú cestu, ale o čistý biznis. Aby klapol, dohodol si predtým dokonca schôdzku so sovietskym veľvyslancom v Spojených štátoch.